Przejdź do treści
Trzy sylwetki słynnych polskich lotników (fot. Alexander Smaga)
Źródło artykułu

Wesprzyj projekt "Zwycięski Lot 303"

Fundacja Wstęga Pamięci przygotowała projekt pt. "Zwycięski Lot 303" w hołdzie polskim lotnikom i z okazji 80 rocznicy Bitwy o Anglię, którą obchodzimy w tym roku 2020!

80 rocznica Bitwy o Anglię, obchodzona w tym roku w Wielkiej Brytanii, jest uważana za najważniejsze wydarzenie historyczne na Wyspach Brytyjskich. W tym wypadku, nie może brakować pamięci o najlepszych pilotach, asach myśliwskich z Polskich Sił Lotniczych, którzy wnieśli ogromny wkład w walce o wolność nie tylko Anglii ale całej Europy. Chodzi o stworzenie mobilnych instalacji na cześć polskich lotników w Anglii i w Polsce.

Wystawa stanowi wizualny i artystyczny hołd dla polskich lotników i tworzy ważny symbol obecności tej najlepszej formacji Polskiego Lotnictwa na Zachodzie w czasie obchodów 80 rocznicy Bitwy o Anglię. Koncepcja została zainspirowana śmigłem samolotu Spitfire i przemawia do wszystkich grup wiekowych. Jedną z głównych atrakcji wystawy będzie ściana z dużym kolorowym zdjęciem Dywizjonu 303 w skali człowieka. Fotościanka tworzy tło dla zdjęć pamiątkowych. Sylwetki słynnych polskich lotników myśliwskich tworzą integralną częścią składową wystawy.

Projekt mobilnej instalacji autorstwa Alexandra Smagi przypomina o podniebnych bitwach toczonych przez polskich lotników nad niebem Anglii w 1940 roku. Sylwetki polskich Asów Myśliwskich wracają na wybrzeże Anglii - mobilna instalacja wystawowa na cześć lotników będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych Bitwy o Anglię. Wystawa, przypomina światu szlak bojowy polskich lotników i ich wielki wkład w zwycięstwo nad niebem Anglii w 1940 roku, ma charakter czasowy.

Projekt będzie zbudowany w Polsce po czym przewieziony do Anglii. Alexandr Smaga jest również autorem Pomnika Polskich Lotników w Normandii, odsłoniętego w zeszłym roku na 75 rocznicę lądowania aliantów DDAY.

Wystawa zaplanowana jest na maj 2020 30 listopada 2020. Kalendarz uwzględnia najważniejsze historyczne daty Bitwy o Anglię. Projekt przewiduje uczestnictwo żyjących kombatantów przy odsłonięciu wystawy.

Przewidywane brytyjskie przystanki: Londyn, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford, i miejsca pamięci w hrabstwach Essex, Kent, Sussex i Hampshire. Przewiduje się także umiejscowienie instalacji na festiwalach polskiej kultury w Wielkiej Brytanii.

Fundacja Wstęga Pamięci wstępnie planuje, że w listopadzie 2020 r. wystawa zagości w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Przewidywane przystanki polskiej edycji to również: Gdynia, Poznań, Warszawa, Lublin oraz Wrocław.

Projekt "Zwycięski Lot 303" można wesprzeć do 5 kwietnia 2020 r.

Więcej informacji na stronie www.polakpotrafi.pl/projekt/zwycieskilot303

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony