Przejdź do treści
Uczniowski Samolot "Stratus" (fot. polakpotrafi.pl)
Źródło artykułu

Wesprzyj projekt Uczniowskiego Samolotu "Stratus"

Uczniowie IV Liceum Ooólnokształcącego "Lotnik" w Zielonej Górze realizują projekt pod nazwą Uczniowski Samolot "Stratus". – W ramach tego projektu chcemy stworzyć autonomiczny samolot, bo kto nie marzył o lataniu? – mówią uczniowie.

Naszym głównym celem jest zachęcenie naszych rówieśników do majsterkowania, które jest alternatywą dla siedzenia na Facebooku lub grania w gry komputerowe. Majsterkowanie jest równie ciekawe. Chcemy pokazać, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia oraz, że wcale nie jesteśmy za młodzi, aby realizować wymarzone projekty – opowiadają zielonogórscy uczniowie.

Elementy projektu:
• Stworzenie samolotu z autopilotem
• Nagranie serii filmów na YouTube
• Zrobienie dokładnego opisu budowy krok po kroku na stronie internetowej.
• Przeprowadzenie warsztatów w szkołach

Żeby samolot mógł funkcjonować, sami zaprojektujemy płytę główną, radio i resztę elektroniki. Model zostanie wyposażony w:
• Systemy nawigacyjne (GPS, magnetometr)
• Stabilizację lotu (za pomocą żyroskopu)
• Autopilot z funkcją automatycznego startu i lądowania

Do zrealizowania projektu uczniowie wykorzystają platformę Arduino – jest to prosta w programowaniu płytka z mikrokontrolerem. Dzięki temu początkujące osoby szybko zrozumieją zasadę działania urządzenia.

Na tym jednak przedsięwzięcie się nie skończy. – Stworzymy także serię poradników na YouTube dla początkujących konstruktorów. Żeby zachęcić naszych rówieśników do robotyki, chcemy także zorganizować warsztaty w szkołach w naszym regionie, by pokazać praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na lekcjach – człumaczą uczniowie.

Projekt wystartował w maju tego roku, przez ten czas zdążyliśmy napisać już pierwsze szkice programów, jednak aby kontynuować prace, potrzebujemy kolejnych części i materiałów do budowy. Każda złotówka jest dla nas na wagę złota – dodają.

Prace zamierzają kontynuować od razu po zakończeniu zbiórki. Samolot chcą skończyć przed 1 października, aby jak najszybciej zacząć prowadzić warsztaty dla młodzieży.

Projekt Uczniowskiego Samolotu "Stratus" można wesprzeć do 23.07.2019 r. do godz. 22:10.

Więcej informacji na stronie www.polakpotrafi.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony