Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 02/2021
Źródło artykułu

Lutowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Lutowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W lutowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

Marzysz o akrobacji?
Akrobacja lotnicza zyskuje coraz większą popularność – nie tylko ze względu na wprowadzony niedawno wymóg przejścia szkolenia UPRT (Upset Prevention and Recovery Training) dla przyszłych pilotów zawodowych, ale i przez chęć podnoszenia umiejętności pilotażowych. Ilustrowany pięknymi zdjęciami Extry 300L artykuł Filipa Modrzejewskiego to wciągająca i wyczerpująca lektura poświęcona realiom szkolenia i latania na samolotach akrobacyjnych w Polsce i za granicą. Autor wyjaśnia też, jaką drogę obrać, by postawić pierwsze kroki w akrobacji lotniczej.

Zadania z temperaturą całkowitą TAT
Krzysztof Krawcewicz kontynuuje cykl artykułów poświęconych przykładowym zadaniom obliczeniowym, z jakimi muszą zmierzyć się podczas egzaminów kandydaci na pilotów liniowych. W ostatnim już odcinku cyklu – zadania związane z temperaturą TAT i wskazówki, jak rozwiązać je pisemnie oraz z wykorzystaniem nieśmiertelnego kalkulatora lotniczego (który wcale nie jest taki straszny, gdy już się z nim oswoimy).

Opowiem Ci o samolocie – cz. 8
W jaki sposób autopilot utrzymuje samolot na wyznaczonej trasie? W kolejnej odsłonie cyklu poświęconego budowie samolotu pasażerskiego Kamil Iwankiewicz opisuje systemy odpowiedzialne za nawigację i obliczanie parametrów lotu. Pod lupę bierze FMS (Flight Management System) i konfrontuje go z powszechnie używanym systemem GPS.

LAPL – i już latasz!
Co to właściwie takiego, ten LAPL? Czy to uprawnienie na samoloty, czy ultralajty? Jak ma się do PPL i czy jest w ogóle przydatny? Filip Modrzejewski przybliża Czytelnikom charakterystykę tej niedocenianej licencji, dementuje związane z nią stereotypy i tłumaczy, jakie możliwości otwiera i jakie ma ograniczenia.

FIR Warszawa – nie tylko nad Polską
Krajowa przestrzeń powietrzna, międzynarodowa przestrzeń powietrzna, rejon informacji powietrznej (FIR)? Zdarza się, że i doświadczeni piloci gubią się w mnogości pojęć, choć znajomość różnic między nimi jest kardynalna. O wyzwaniach latania międzynarodowego czy na granicy FIR-ów i o tym, jak ważne są NOTAM-y nie tylko lotniskowe, ale i dotyczące całych przestrzeni, opowiada artykuł autorstwa Michała Andrzejewskiego i Grzegorza Knasta.

Helio Courier – Misjonarz i szpieg
Przypominający klasyczną Cessnę samolot o zaskakujących osiągach i niespotykanej manewrowości, wymagający w obsłudze i pełen niuansów? Mowa o Helio Super Courier, z którym dokładnie zapoznał się Keith Wilson. Artykuł w tłumaczeniu Jarosława Dobrzyńskiego przybliża historię Couriera, jego konstrukcję i charakterystyki pilotażowe, a także zdradza, do czego samolot był – i jest – wykorzystywany.

Przegląd sezonu 2020
Dział szybowcowy "Przeglądu Lotniczego" powraca! Marta Biała otwiera go podsumowaniem roku 2020, którego przykra rzeczywistość wcale nie powstrzymała szybowników przed lataniem i zdobywaniem kolejnych trofeów. Ile odznak przyznano? Jak prezentuje się Klasyfikacja Ogólna polskich pilotów szybowcowych? Jakie zawody odbyły się mimo ogólnego kryzysu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Pogoń za balonem on-line
Niską popularność zawodów lotniczych wśród publiki powoduje fakt, że trudno utrzymać zawodników w zasięgu wzroku. Dzięki twórcom i propagatorom technologii pozwalających na elektroniczne śledzenie statków powietrznych sytuacja może ulec zmianie, a jedna z takich technologii – OGN, czyli Open Glider Network – znalazłszy szerokie zastosowanie wśród szybowników, ma szansę podbić także najstarszy sport lotniczy, jakim jest baloniarstwo. O samym systemie i jego próbach przeprowadzonych przez Przemysława Judę i Pawła Jałochę podczas II Fiesty Balonowej w Skierniewicach pisze Ewa Daszewska.

Nowe oblicze Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie po dwóch latach otwiera się z nową ekspozycją stałą o nazwie "Skrzydła i Ludzie XX wieku". W swojej fotorelacji Jarosław Dobrzyński wymienia, co możemy zobaczyć w odrestaurowanej części Muzeum.

Nowa rzeczywistość dronowa
Wraz z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki Pawłowi Szaramie otrzymujemy treść najważniejszych zapisów nowego prawa w pigułce. Z artykułu dowiecie się m.in. jak zmieniły się warunki licencjonowania operatorów, na jakie kategorie podzielono operacje lotnicze i w jakim zakresie można je wykonywać.

A oprócz tego?
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, felietony: Piotra Długiewicza o źródłach i szkodliwości tlenku węgla w kokpicie oraz kpt. Jarosława Czaplickiego o wciąż głośnych Boeingach 737 MAX, a także artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o "ryzyku zawodowym" redaktora naczelnego.

Życzymy miłej lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony