Mosquito – drugie narodziny legendy – w piątek w Planete+

Mosquito – drugie narodziny legendy (fot. planeteplus.pl)

W piątek (8 grudnia) fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny April Butler – o tym jak z odnalezionego wraku zrobić wierną rekonstrukcję legendarnego brytyjskiego myśliwca.

Dokument "Mosquito – drugie narodziny legendy" opowiada historię rekonstrukcji samolotu, który nie latał przeszło 50 lat. Zaprojektowany w przedsiębiorstwie de Havilland był nowatorską konstrukcją, mimo że zbudowany był głównie z drewna. Pierwsze brytyjskie dwusilnikowe maszyny tego typu wzbiły się w niebo w 1940 roku. Produkowane były w różnych wersjach: jako samolot myśliwski, myśliwsko-bombowy, nocny myśliwiec, bombowiec i samolot rozpoznania fotograficznego.

Zwrotne, lekkie, zbudowane z drewna były w tamtych czasach najszybsze na świecie. Samoloty te znacząco przyczyniły się do wygranej aliantów w czasie II wojny światowej. Z powodu materiału z jakiego zostały zbudowane zachowało się niewiele egzemplarzy. W 2009 roku zespół pasjonatów podjął się rekonstrukcji oryginalnego samolotu i odbycia nim lotu.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ w piątek, 8 grudnia br. o godz. 11:50.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus