Raport wstępny PKBWL dot. wypadku samolotu Koliber na lotnisku w Łodzi

SP-FRU należący do Aeroklubu Łódzkiego

7 listopada, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny nr 1826/14 dot. wypadku należącego do Aeroklubu Łódzkiego samolotu PZL 150A Koliber (znaki rejestracyjne SP-FRU), do którego doszło 8 października br. na lotnisku Łódź Lublinek. W wyniku tego zdarzenia trzy przebywające na pokładzie statku powietrznego osoby nie odniosły żadnych obrażeń, ale sama konstrukcja została uszkodzona.

W streszczeniu raportu 1826/14 czytamy:


"W dniu 08.10.2014 r. pilot samolotowy turystyczny wykonywał przelot z podróżnymi na trasie EPLL - Kutno - EPLL.  Po powrocie z trasy, ze względu na ruch nadlotniskowy, pilot wykonywał podejście do trawiastej drogi startowej 25.

Podejście odbywało się przy umiarkowanym wietrze z lewej strony, prostopadłym do kierunku lądowania. po przyziemieniu i przebyciu kilku metrów samolot przechylił się w lewo, zmieniając kierunek dobiegu w lewo. Następnie, przy mniejszej prędkości, samolot obrócił się o kąt ok. 180º w lewo i zatrzymał. Po przechyleniu się samolotu pilot wyłączył silnik, główny wyłącznik prądu i zamknął zawór paliwa.

Podróżni i pilot nie odnieśli żadnych obrażeń i o własnych siłach opuścili samolot. Wyłamany wahacz lewego głównego podwozia znajdował się poza samolotem".


Wydane zalecenia bezpieczeństwa:

Nie sformułowano na tym etapie badania.

Czytaj pełny Raport Wstępny ze zdarzenia 1826/14

Źródło: PKBWL
comments powered by Disqus