Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zamach na lotnisku w Brukseli

Co najmniej 13 osób zginęło, a 35 zostało rannych w eksplozjach, do których doszło we wtorek około godz. 8 rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli – poinformował belgijski nadawca publiczny VRT, na którego powołuje się agencja dpa. Do wybuchów doszło również na dwóch stacjach metra w Brukseli.

Policja federalna, na którą powołuje się agencja prasowa Belga, twierdzi, że zginęła co najmniej jedna osoba a wiele osób jest rannych.

Zanim doszło do eksplozji na lotnisku, słychać było wystrzały i krzyki po arabsku – poinformowała we wtorek belgijska agencja prasowa Belga.

Alert terrorystyczny w całej Belgii podniesiono do najwyższego, czwartego poziomu w następstwie wybuchów na brukselskim lotnisku Zaventem – oświadczył belgijski minister spraw wewnętrznych Jan Jambon.

Lotnisko Zaventem ewakuowano i odwołano wszystkie połączenia.

"Nie przyjeżdżajcie na lotnisko – lotnisko jest ewakuowane. Unikajcie okolic lotniska. Loty zostały odwołane" – poinformowało kierownictwo portu lotniczego Zaventem, który obsługuje rocznie około 23 mln pasażerów.

Do kolejnej eksplozji doszło równieżw brukselskim metrze, tym razem na stacji Schuman, w pobliżu unijnych instytucji - poinformowała agencja prasowa Belga. Wcześniej odnotowano wybuch na stacji Maelbeek. Według niepotwierdzonych informacji zginęło w nich co najmniej 10 osób.


 Zaostrzono środki bezpieczeństwa na europejskich lotniskach

Władze wielu europejskich krajów zaostrzyły środki bezpieczeństwa na lotniskach po zamachach na brukselskim lotnisku Zaventem i w metrze w pobliżu instytucji UE. Według federalnej prokuratury ataków na lotnisku w Brukseli dokonał zamachowiec samobójca.

Według straży pożarnej w eksplozjach w Brukseli zginęło łącznie co najmniej 21 osób.

Francuskie władze lotnicze poinformowały, że zaostrzają środki bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach w Paryżu. Dodatkowe środki ostrożności podjęto na lotniskach w Londynie, Pradze, Amsterdamie i Bukareszcie.

Rzecznik austriackiego MSW Karl-Heinz Grundboeck przekazał, że na lotniskach i ulicach Wiednia i innych austriackich miast widać wzmożoną obecność policji.

Premier Beata Szydło poinformowała, że w związku z eksplozjami w Brukseli zwołano posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Francuski prezydent Francois Hollande zwołał nadzwyczajne posiedzenie najważniejszych ministrów. Wśród obecnych są premier Manuel Valls, szef MSW Bernard Cazeneuve i minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że będzie przewodniczył posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA


Lotnisko w Brukseli pozostanie zamknięte także w środę

Lotnisko Zaventem w Brukseli, gdzie we wtorek rano doszło do zamachu, pozostanie zamknięte także w środę - poinformowały władze lotniska.

We wtorek odwołano wszystkie loty z i na brukselskie lotnisko; w sumie było to około 600 lotów, na które bilety wykupione miało około 60 tysięcy pasażerów.

Ze względu na prowadzone śledztwo i zniszczenia spowodowane przez dwie eksplozje lotnisko pozostanie zamknięte także w środę - poinformowały władze portu lotniczego we wtorek po południu.

Przewoźnicy lotniczy oferują możliwość bezpłatnego zwrotu biletów albo zmiany rezerwacji. Niektóre loty kierowane są na inne lotniska w Belgii i sąsiednich miastach niemieckich.

We wtorek rano w hali odlotów brukselskiego lotniska doszło do dwóch eksplozji. Sprawcą jednej z nich był zamachowiec samobójca. Według wstępnych danych w zamachu zginęło 14 osób. Godzinę później doszło do ataku na stacji metra Maelbeek, gdzie zginęło 20 osób. W obu zamachach rannych zostało około 200 osób.


 Na lotniskach w Moskwie wzmocniono środki bezpieczeństwa

Na lotniskach międzynarodowych w Moskwie wzmocniono środki bezpieczeństwa - zapewniły we wtorek służby prasowe tych portów. Wzmocnienie środków bezpieczeństwa na krajowych lotniskach zapowiedziała agencja transportu lotniczego Rosawiacja.

Na lotnisku Szeremietiewo kontrola pasażerów i pracowników odbywa się przy wejściach do terminali, z użyciem wykrywaczy metalu; bagaż sprawdzany jest za pomocą urządzeń i odręcznie - podały służby prasowe tego portu. Wskazały także na takie środki bezpieczeństwa jak kamery przemysłowe, praca służb kynologicznych, patrole wewnątrz i na zewnątrz terminali.

Służby prasowe lotniska Domodiedowo zapewniły, że port "spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa lotniczego" wynikające z przepisów, a przy wejściu na lotnisko kontrolowani są pasażerowie i pracownicy. Lotnisko Wnukowo poinformowało, że zwiększono liczebność służb bezpieczeństwa lotniczego patrolujących ten port lotniczy.

Rosawiacja poinformowała, że na wszystkich lotniskach zaleciła zaostrzenie środków bezpieczeństwa lotniczego i że służby bezpieczeństwa pracują we wzmocnionym trybie. Przedstawiciel Rosawiacji powiedział agencji RIA-Nowosti, że zorganizowano maksymalnie dokładną kontrolę ładunków i przesyłek, które trafiają do terminali towarowych. Również linie lotnicze i ich przedstawicielstwa otrzymały zalecenie, by wzmocnić środki bezpieczeństwa.

Rosawiacja poinformowała we wtorek, że nie przerywa połączeń lotniczych z Belgią, ale rejsy do Brukseli są kierowane na inne lotniska w UE.

Mieszkańcy Moskwy składają kwiaty pod budynkiem ambasady Belgii.


Port Lotniczy w Brukseli

Zaatakowany we wtorek przez terrorystów międzynarodowy port lotniczy Brukseli leży 12 kilometrów na północny wschód od stolicy Belgii na terenie gminy Zaventem, której nazwę lotnisko nosiło oficjalnie do 2006 roku.

Powierzchnia portu liczy blisko 12,5 kilometrów kwadratowych obejmując trzy połączone ze sobą na kształt litery N asfaltowe pasy startowe o długości od 3 tys. do 3,6 tys. metrów. Część wojskowa, gdzie stacjonują samoloty transportowe belgijskich sił powietrznych, znana jest jako baza lotnicza Melsbroek.

Ten największy belgijski port lotniczy odnotował w ubiegłym roku 23,46 mln obsłużonych pasażerów - o 7 proc. więcej niż w roku 2014 - oraz niemal 240 tys. startów i lądowań. Jego połączenia z Warszawą realizują PLL Lot (trzy razy w ciągu dnia) i Brussels Airlines (dwa razy w ciągu dnia).

Pierwszy pas startowy na terenie obecnego portu wybudowały w 1940 roku niemieckie władze okupacyjne na potrzeby Luftwaffe, dla której był to garnizon lotniczy Melsbroek z siedzibą w tej właśnie miejscowości. Po wyparciu Niemców Melsbroek stało się w styczniu 1945 roku pierwszą na kontynencie europejskim bazą alianckich samolotów odrzutowych, gdy zainstalował się tam 616. dywizjon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) z myśliwcami Gloster Meteor.

W 1948 roku wyłącznie wojskowe dotąd lotnisko Melsbroek przekazano do równoległego użytku cywilnego, wydłużając następnie dwa pochodzące z czasów niemieckiej okupacji pasy startowe i dobudowując trzeci. Tuż przed otwarciem światowej wystawy Expo 1958 w Brukseli na terenie gminy Zaventem uruchomiono nowy budynek odpraw, który zastąpił dotychczasowy znajdujący się w Melsbroek - czego efektem była zmiana nazwy portu.

15 lutego 1961 roku lecący z Nowego Jorku do Brukseli Boeing 707 belgijskiego towarzystwa Sabena rozbił się w trakcie podchodzenia do lądowania w odległości 3 kilometrów od portu Zaventem. Zginęły wszystkie 72 osoby znajdujące się na pokładzie oraz jedna osoba na ziemi. Za prawdopodobną przyczynę katastrofy uznano utratę kontroli nad samolotem w rezultacie defektu materiałowego w układzie sterowania. Innych dotyczących brukselskiego portu lotniczego wypadków samolotów z ofiarami w ludziach od tej pory nie notowano.

18 stycznia 2013 roku ośmiu uzbrojonych napastników w policyjnych mundurach zrabowało ocenianą na 50 mln dolarów wartości przesyłkę diamentów z samolotu Fokker 100 szwajcarskiego towarzystwa Helvetic Air, który stał z pasażerami na pasie startowym, by odlecieć z Brukseli do Zurychu. Przestępcy wjechali na teren portu dwoma pojazdami z oznakowaniem policyjnym przez wyciętą w jego ogrodzeniu dziurę. Napastnicy nie użyli broni i nikt nie odniósł obrażeń. W trakcie przeprowadzonej 8 maja 2013 roku na terenie Belgii operacji policyjnej odzyskano część łupu, aresztując przy tym kilka osób. W dwa miesiące później Marc Bertoldi, główny podejrzany w tej sprawie, został wydany przez Francję belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony