Wojewoda przekazał grunty dla radomskiego lotniska

Port Lotniczy Radom S.A.

Akt notarialny o użyczeniu miastu Radom na 30 lat 125 ha gruntów, niezbędnych do uruchomienia lotniska cywilnego, podpisali w czwartek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wiceprezydent miasta Robert Skiba.

Grunty leżące na obszarze lotniska wojskowego na radomskim Sadkowie mają być współużytkowane przez wojsko oraz spółkę Port Lotniczy Radom. Na tym obszarze znajduje się m.in. pas startowy i drogi kołowania. Wartość przekazanej nieruchomości wynosi 116,7 mln zł. Zgodę na przekazanie nieruchomości wyraził w ub. roku minister skarbu państwa.

Pół roku temu wojewoda przekazał Radomiowi w formie darowizny teren o powierzchni 22,5 ha. "Miasto ma trzy lata na uruchomienie lotniska cywilnego, w przeciwnym wypadku darowizna oraz użyczenie nieruchomości przepada" - zaznaczyła rzeczniczka wojewody.

Rzecznik prasowy prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim podkreśliła, że dysponując już całością gruntów, spółka Port Lotniczy Radom będzie mogła prowadzić konkretne rozmowy z potencjalnymi inwestorami z branży lotniczej.

Władze Radomia zabiegają o utworzenie cywilnego portu lotniczego na bazie lotniska wojskowego od przeszło 10 lat.

Rozbudowa lotniska ma przebiegać czteroetapowo i rozłożona jest na 30 lat. Łączne koszty inwestycji szacowane są na przeszło 400 mln zł. W pierwszej kolejności mają m.in. zostać wybudowane: tymczasowy terminal, wieża kontroli lotów, budynek utrzymania lotniska, zmodernizowana będzie też droga startowa. Szacuje się, że realizacja pierwszego etapu rozbudowy lotniska zamknie się w kwocie ok. 179 mln zł.

Obszar dla którego Radom Sadków stanowi najlepiej dostępny port lotniczy, jest zamieszkiwany przez 3 miliony osób. Największe miasta położone w strefie oddziaływania lotniska to: Lublin, Radom, Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski. Radom ma też korzystne położenie na skrzyżowaniu korytarzy transportowych o znaczeniu europejskim.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

Mam nadzieje, ze nie zakloci to Air Show w Radomiu w kolejnych latach?