Tajwan: katastrofa śmigłowca wojskowego, nie żyje dwóch pilotów

OH-58D w locie (fot. U.S. Army/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Dwóch pilotów zginęło w katastrofie śmigłowca wojskowego OH-58D, który rozbił się w czwartek podczas dorocznych manewrów tajwańskich sił zbrojnych Han Kuang – podała miejscowa agencja prasowa CNA, powołując się na dowództwo armii Tajwanu.

Śmigłowiec wracał z misji gotowości bojowej około godziny 15:30 czasu lokalnego. Z niewiadomych przyczyn nastąpiło twarde lądowanie w bazie lotniczej Hsinchu i maszyna zapaliła się. 

Piloci śmigłowca, major i kapitan, zostali przewiezieni do pobliskiego szpitala, ale nie udało się ich uratować – poinformowała armia.

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen wyraziła żal z powodu śmierci żołnierzy, oceniając, że jest ona dużą stratą dla tajwańskiego wojska. Wezwała również odpowiednie agencje, by bezzwłocznie udzieliły wsparcia ich rodzinom – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Gazeta zaznacza, że była to trzecia katastrofa z udziałem wyprodukowanego w USA śmigłowca OH-58D w ciągu ostatnich dwóch lat, ale pierwsza z ofiarami śmiertelnymi.

Doroczne manewry Han Kuang, największe ćwiczenia wojskowe Tajwanu, rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. W czwartek siły powietrzne, morskie i lądowe wspólnie ćwiczyły z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji.

Caj oceniła, że manewry pokazały determinację tajwańskiego wojska do obrony wyspy, którą komunistyczne władze ChRL uznają za zbuntowaną prowincję.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus