Pociunai 2009

Szybowcowe ME - w dwóch klasach liderują polscy piloci

W dwóch klasach rozgrywanych na Litwie, szybowcowych mistrzostw Europy, po sześciu konkurencjach, w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsca zajmują reprezentanci Polski. W klasie światowej prowadzi Jędrzej Skłodowski, a drugie miejsce zajmuje Mikołaj Zdun. W klasie dwumiejscowej liderami są Janusz Centka i Marek Szumski.

Sobota była niezwykle udanym dniem dla polskich szybowników. Skłodowski i Zdun zdecydowanie wygrali ex aequo klasę światową, najszybciej przelatując wielobok długości 295 km. Po sześciu konkurencjach Skłodowski ma 4442 pkt, a Zdun 4361 pkt. Trzecie miejsce zajmuje Francuz Denis Guerin - 4046 pkt. Zwycięzcami sobotniej konkurencji zostali również Centka latający wspólnie z Szumskim. Pokonali trasę długości 502 km z prędkością 118,7 km/godz. wyprzedzając Szwedów Ronny i Gunillę Lindell - 110,3 km/godz. Po sześciu konkurencjach Centka i Szumski mają 5474 pkt, wyprzedzając Litwinów Vytautasa Saabeckisa i Viktorasa Kukcikaitisa o 223 pkt.Tomasz Rubaj, startujący w klasie standard, był w szóstej konkurencji drugi, z minimalną stratą do Holendra Sijaaka Selena, a trzecie miejsce zajął Leszek Duda.

Zobacz relacje online

W klasyfikacji generalnej Rubaj jest czwarty, a Duda zajmuje piąte miejsce. Liderem jest Niemiec Mario Kiessling wyprzedzając polskich pilotów o blisko 500 pkt. Nie powiodło się w sobotę zawodnikom w klasie club, w której Tomasz Krok był 13. i zajmuje w łącznej klasyfikacji piąte miejsce.Uczestnicy mistrzostw, a szczególnie polscy piloci, mieli w sobotę dodatkową atrakcję, bowiem wszystkie trasy wytyczone zostały także nad terenami północno-wschodniej Polski. Klasa dwumiejscowa miała punkty zwrotne nad Mrągowem i Tykocimiem, wielobok klasy standard sięgał do Giżycka, klasa club meldowała się m.in. nad Knyszynem, a kl. światowa nad Raczkami.Mistrzostwa kończą się za tydzień, w sobotę 8 sierpnia.