Szef MON: wojsko gotowe nadal transportować chorych na COVID-19

Lotniczy transport pacjenta w wykonaniu załogi śmigłowca W-3 Sokół z 25 Brygada Kawalerii Powietrznej (fot. 25.BKPow)

Wojskowe zespoły poszukiwawczo-ratownicze pozostają w gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wojskowe śmigłowce kilka razy transportowały zakażonych pacjentów – przypomniał szef MON Mariusz Błaszczak.

"Wojsko Polskie utrzymuje Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy transporcie chorych na COVID-19. Wojskowe śmigłowce już kilkukrotnie transportowały pacjentów zakażonych koronawirusem" – napisał minister Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Wojsko, które od początku epidemii koronawirusa w Polsce wspiera cywilną służbę zdrowia, utrzymuje w gotowości zespoły dysponujące śmigłowcami i samolotami do ewakuacji medycznej. Wojskowi lotnicy wykonywali loty z pacjentami, u których potwierdzono zakażenie.

Uwzględnienie wojskowego transportu powietrznego w planie ewentualnej relokacji pacjentów z COVID-19 ze Śląska do regionów, gdzie są dostępne łózka szpitalne, zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Plan przygotowywany przez MSWiA i MON zakłada wykorzystanie lotniska w Pyrzowicach, gdzie ulokowano szpital tymczasowy.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus