Rosjanie pożegnali pierwszego "spacerowicza" w Kosmosie, Aleksieja Leonowa

Aleksiej Leonow (fot. kadr z filmu  Роскосмос ТВ)

W Mytiszczach pod Moskwą odbyły się we wtorek uroczystości pogrzebowe kosmonauty Aleksieja Leonowa – pierwszego człowieka, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Pogrzeb odbył się z honorami państwowymi; ostatni hołd oddały kosmonaucie setki ludzi.

Leonow spoczął na Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach, 4 km na północny wschód od Moskwy. Nekropolia ta powstała w 2013 roku jako panteon narodowy, na którym chowani będą przywódcy Rosji, wybitni wojskowi, weterani wojen, a także bohaterowie Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej.

Wśród uczestników uroczystości byli towarzysze i przyjaciele Leonowa, a także urzędnicy państwowi, m.in. minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Kosmonautę pożegnała pierwsza kobieta w Kosmosie Walentina Tierieszkowa, która dziś zasiada w parlamencie Rosji. Przyjechał amerykański astronauta Thomas Stafford, który w 1975 roku wraz z Leonowem brał udział we wspólnym locie statków kosmicznych Sojuz i Apollo. Amerykanin i Rosjanin wówczas się zaprzyjaźnili.

Żegnali Leonowa współcześni rosyjscy kosmonauci i Boris Wołynow – ostatni z tych, którzy w latach 60. należeli do pierwszej ekipy radzieckich kosmonautów szkolonych wraz z Jurijem Gagarinem.

Uroczystości towarzyszyły wyjątkowe honory państwowe. Procesję żałobną prowadziła eskorta honorowa niosąca przy trumnie Leonowa rosyjską flagę państwową, jego portret i odznaczenia oraz wieńce. Przed złożeniem trumny do grobu żołnierze pochylili nad mogiłą rosyjską flagę państwową i oddali trzy salwy honorowe. Gdy wybrzmiała ostatnia salwa, orkiestra wojskowa wykonała utwór XVIII-wiecznego kompozytora Dmitrija Bortnianskiego "O, jak sławny jest nasz Pan w Syjonie".

Muzyka żałobna kompozytorów europejskich - klasyków wiedeńskich, Szopena, Edwarda Griega i Giuseppe Verdiego - w wykonaniu orkiestry wojskowej towarzyszyła całej uroczystości pożegnalnej.

Leonow jest trzecim kosmonautą pochowanym w Mytiszczach. Wcześniej na tej nekropolii spoczął Wiktor Gorbatko, również należący do pierwszej w ZSRR grupy kosmonautów, a także Aleksiej Gubariew.

Leonow zmarł 11 października w wieku 85 lat po długiej chorobie. W dniu, gdy podano wiadomość o jego zgonie, amerykańscy astronauci pracowali na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Transmisję ich wyjścia w przestrzeń kosmiczną przerwano, by poinformować o śmierci rosyjskiego kosmonauty, a astronauci podczas transmisji złożyli kondolencje.

Aleksiej Leonow urodził się 30 maja 1934 roku we wsi Listwianka w obwodzie kemerowskim na Syberii; ukończył uczelnie kształcące pilotów wojskowych. 18 marca 1965 roku podczas lotu statku kosmicznego Wochod 2 stał się pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Po 10 latach, w 1975 roku, Leonow po raz drugi poleciał w Kosmos i brał udział w połączeniu statków Apollo 18 (USA) i Sojuza 19 (ZSRR) podczas lotu w przestrzeni kosmicznej. W latach 1970-1991 Leonow był wiceszefem centrum szkolenia kosmonautów pod Moskwą. Był także doktorem nauk technicznych, autorem czterech wynalazków i kilkunastu prac naukowych. Po przejściu na emeryturę zasiadał w radach i ciałach konsultacyjnych banków. Należał także do rady rządzącej partii Jedna Rosja.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
comments powered by Disqus