Powstanie nowa wieża kontroli lotów na lotnisku Kraków-Balice

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zbuduje nową wieżę kontroli lotów oraz radiolatarnię na terenie lotniska Kraków-Balice. W środę agencja otrzymała działki pod inwestycje, które do tej pory znajdowały się w zasobach Agencji Mienia Wojskowego (AMW).Prezes PAŻP Krzysztof Banaszek poinformował dziennikarzy, że budowa Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w roku 2014. Inwestycja będzie kosztować około 16 mln zł.Wieża powstanie na działce znajdującej się na terenie krakowskiego lotniska o powierzchni 88 arów, która do tej pory znajdowała się w zasobach AMW.

Na sąsiedniej działce o powierzchni 16 arów, również przekazanej przez AMW, zbudowane zostanie urządzenie nawigacyjne, radiolatarnia DVOR/DME. Będzie ono stanowić zapas i uzupełnienie dla zainstalowanego na krakowskim lotnisku radiowego systemu nawigacyjnego ILS. Koszt budowy radiolatarni wyniesie ponad 3,1 mln zł.

Jak podkreślają przedstawiciele krakowskiego portu, po zakończeniu tych inwestycji lotnisko będzie spełniać wysokie standardy dotyczące bezpieczeństwa i przepustowości.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. Z lotniska regularne korzysta 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi. W zeszłym roku port obsłużył blisko 2,7 mln pasażerów.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus