Przejdź do treści
C-130 Hercules podczas serwisowania w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy (fot. WZL Nr 2)
Źródło artykułu

Kolejna umowa na serwisowanie Herculesów przez WZL-2

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy otrzymały kolejne zlecenie na serwisowanie samolotów transportowych C-130 Hercules polskiego wojska – poinformował PAP producent tych samolotów, firma Lockheed Martin.

"Lockheed Martin rozszerzył swoją współpracę przemysłową z należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakładem WZL nr 2 w Bydgoszczy, przyznając nową umowę na wsparcie serwisowe w zakresie konserwacji i modyfikacji floty transportowej C-130 Hercules należących do Polskich Sił Powietrznych" – poinformował w środę producent. Polskie lotnictwo wojskowe dysponuje pięcioma samolotami C-130 E; w ubiegłym roku podpisano umowę o przekazaniu Polsce pięciu maszyn w nowszej wersji C-130H z amerykańskich nadwyżek sprzętu wojskowego.

Podstawą nowej umowy jest porozumienie (Memorandum of Understanding) podpisane w zeszłym roku przez PGZ i Lockheed Martin. Umowa wynika z podobnego zobowiązania do obsługi i wsparcia wielozadaniowych myśliwców Lockheed Martin F-16, podpisanego przez Lockheed Martin i WZL nr 2 w czerwcu ubiegłego roku – przypomniał amerykański koncern.

"Nasza historia wsparcia polskiego przemysłu obejmuje wiele dziesięcioleci" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią Robert Orzyłowski. "W ciągu ostatnich 10 lat Polska skorzystała z 7,3 mld zł (1,8 mld dol.) inwestycji Lockheed Martin, a dziś ponad 6700 polskich miejsc pracy jest utrzymywanych dzięki naszej działalności biznesowej w kraju, w tym aż 1600 w PZL Mielec" – dodał.

Podstawą partnerstw przemysłowych z koncernem Lockheed Martin jest zakup przez Polskę wielozadaniowych myśliwców F-16 i F-35 oraz realizacja projektów offsetowych dla programu obrony powietrznej Wisła, w którym Polska wybrała pociski PAC-3 MSE produkcji Lockheed Martin jako uzbrojenie zestawów Patriot.

"Lockheed Martin zobowiązuje się do zapewnienia, że strategiczne partnerstwo z Polską będzie kontynuacją rozwoju projektów przemysłowych, które przynoszą korzyści PGZ i innym polskim firmom z sektora lotniczego i bezpieczeństwa" – zadeklarował amerykański producent.

Firma współpracuje z Polską przy wielu programach obronnych i bezpieczeństwa, w tym samolotów wojskowych, obrony przeciwrakietowej, środków prowadzenia precyzyjnego ognia, radarów i śmigłowców, zarówno dla wojska, jak i na potrzeby służb cywilnych.

Do koncernu Lockheed Martin należy PZL Mielec – producent śmigłowców S-70i Black Hawk na rynki światowe, kabin Black Hawk dostarczanych na amerykańską linię produkcyjną Lockheed Martin na eksport oraz samolotów transportowych M28 Bryza.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...

Nasze strony