Przejdź do treści
C-130 Hercules podczas serwisowania w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy (fot. WZL Nr 2)
Źródło artykułu

Kolejna umowa na serwisowanie Herculesów przez WZL-2

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy otrzymały kolejne zlecenie na serwisowanie samolotów transportowych C-130 Hercules polskiego wojska – poinformował PAP producent tych samolotów, firma Lockheed Martin.

"Lockheed Martin rozszerzył swoją współpracę przemysłową z należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakładem WZL nr 2 w Bydgoszczy, przyznając nową umowę na wsparcie serwisowe w zakresie konserwacji i modyfikacji floty transportowej C-130 Hercules należących do Polskich Sił Powietrznych" – poinformował w środę producent. Polskie lotnictwo wojskowe dysponuje pięcioma samolotami C-130 E; w ubiegłym roku podpisano umowę o przekazaniu Polsce pięciu maszyn w nowszej wersji C-130H z amerykańskich nadwyżek sprzętu wojskowego.

Podstawą nowej umowy jest porozumienie (Memorandum of Understanding) podpisane w zeszłym roku przez PGZ i Lockheed Martin. Umowa wynika z podobnego zobowiązania do obsługi i wsparcia wielozadaniowych myśliwców Lockheed Martin F-16, podpisanego przez Lockheed Martin i WZL nr 2 w czerwcu ubiegłego roku – przypomniał amerykański koncern.

"Nasza historia wsparcia polskiego przemysłu obejmuje wiele dziesięcioleci" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią Robert Orzyłowski. "W ciągu ostatnich 10 lat Polska skorzystała z 7,3 mld zł (1,8 mld dol.) inwestycji Lockheed Martin, a dziś ponad 6700 polskich miejsc pracy jest utrzymywanych dzięki naszej działalności biznesowej w kraju, w tym aż 1600 w PZL Mielec" – dodał.

Podstawą partnerstw przemysłowych z koncernem Lockheed Martin jest zakup przez Polskę wielozadaniowych myśliwców F-16 i F-35 oraz realizacja projektów offsetowych dla programu obrony powietrznej Wisła, w którym Polska wybrała pociski PAC-3 MSE produkcji Lockheed Martin jako uzbrojenie zestawów Patriot.

"Lockheed Martin zobowiązuje się do zapewnienia, że strategiczne partnerstwo z Polską będzie kontynuacją rozwoju projektów przemysłowych, które przynoszą korzyści PGZ i innym polskim firmom z sektora lotniczego i bezpieczeństwa" – zadeklarował amerykański producent.

Firma współpracuje z Polską przy wielu programach obronnych i bezpieczeństwa, w tym samolotów wojskowych, obrony przeciwrakietowej, środków prowadzenia precyzyjnego ognia, radarów i śmigłowców, zarówno dla wojska, jak i na potrzeby służb cywilnych.

Do koncernu Lockheed Martin należy PZL Mielec – producent śmigłowców S-70i Black Hawk na rynki światowe, kabin Black Hawk dostarczanych na amerykańską linię produkcyjną Lockheed Martin na eksport oraz samolotów transportowych M28 Bryza.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony