Przejdź do treści
Źródło artykułu

77. Rocznica katastrofy B-24 Liberator SAAF w Michalinie

Komitet Społeczny "Liberator" i "Niebo bez Granic" wraz z przyjaciółmi zapraszają na jedyną w swoim rodzaju uroczystość – społeczne obchody 77-tej rocznicy katastrofy samolotu B-24 Liberator KG-939-A z 31 Dywizjonu Bombowego SAAF przed Pomnikiem Lotników Alianckich w Michalinie (obecnie Warszawa-Wawer). Uroczystość odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia 2021 r. o godz. 12:00.

W trakcie wydarzenia, przez uroczyste przywrócenie stałej tablicy ufundowanej przez społeczeństwo, upamiętnimy trzech 20-letnich lotników samolotu poległych bohatersko w misji nad powstańczą Warszawą: – pilota SAAF por. pil. Roberta "Boba" Hamiltona oraz dwóch strzelców pokładowych RAF – sierż. Leslie'go Mayesa i sierż. Herberta Hudsona.

Organizatorzy zaprosili też ciekawych gości, z którymi współpracują – historyków, lotników, muzealników oraz specjalistów. Opowiedzą uczestnikom o lotniczych misjach zrzutowych w Powstaniu Warszawskim, historii pomnika i jego twórcy – AK-owcu Bronisławie Kowalskim.

Podyskutujemy też o planach związanych z tym pięknie położonym a wciąż zapomnianym miejscem. Chcemy aby zgodnie z ideą rewitalizacji, każdy czuł się tam współgospodarzem ale i opiekunem – mówi Filip Idzikowski.

Celem projektu, oprócz upamietnienia i ochrony dziedzictwa, jest też krzewienie nowoczesnego i niezależnego patriotyzmu. Poprzez pasję do lotnictwa i krajoznawstwa budujemy wspólnoty i zapobiegamy niebezpieczeństwom szarej codzienności zwłaszcza wśród młodych. – Niebywałą atrakcją będzie więc niski przelot i okrążenie Pomnika Lotników przez samolot partnera projektu – Akademickiego Stowarzyszenia Lotniczego – zapowiada Filip Idzikowski.

Przewidywany jest również gość specjalny z daleka. Jego obecność będzie dla wszystkich największym zaskoczeniem oraz spotkaniem z tajemnicami i ożywioną historią Góry Lotników.

Ze względu na Święto Wojska Polskiego, obecność zapowiedzieli oficerowie Sił Powietrznych RP ze Stowarzyszenia Lotników Polskich. Stalowe mundury od 3 lat dzielą się z młodzieżą przed Pomnikiem Lotników swoimi wspomnieniami i doświadczeniami w myśliwców i śmigłowców z biało-czerwoną szachownicą.

Po uroczystości udamy się najprawdopodobniej na spacer w miejsce uderzenia Liberatora i najwyższy i najdalej wysunięty na południe punkt widokowy Warszawy – Górę Lotników gdzie ostatnio zorganizowaliśmy Godzinę "W" – informuje Filip Idzikowski.

Projekt rewitalizacji społecznej Pomnika Lotników realizowany od 2019 r. przez "Niebo bez Granic" i Komitet Społeczny "Liberator" prowadzony jest TYLKO dzięki wsparciu rąk i serc ludzi dobrej woli do czego stale zachęcamy na www. zrzutka.pl/liberator

Działania KS Liberator objęte są patronatem honorowym Związku Powstańców Warszawskich, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego. Imprezę wspiera i zabezpiecza Ochotnicza Straż Pożarna w Józefowie.

Zapraszamy wszystkich serdecznie. Dojazd od ul. Wiązowskiej w ul. Klimatyczną (będą postawione znaki lub charakterystyczne auto). Lokalizacja: www.goo.gl/maps/fnoksn8CzZr9zE776

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Przeczytaj również:
Pomnik na Górze Lotników w Michalinie/Wawrze – rewitalizacja społeczna

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony