Przejdź do treści
Źródło artykułu

103 lata pierwszej przysięgi lotniczej

16 grudnia br. minęło 103 lata od pierwszej przysięgi złożonej przez pierwszych lotników polskich na Lotnisku Mokotowskim w Warszawie.

W 2018 roku, w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej Szachownicy, odbyła się uroczystość odtworzenia przysięgi lotniczej. Inicjatorem tej uroczystości był Filip Idzikowski organizator wystaw "Niebo bez granic" i gospodarz wigilii lotniczej na lotniczej skoczni, której już nie ma.

Na Polu Mokotowskim odbyły się pierwsze w Polsce wzloty aeroplanów i pierwsza przysięga Polskich Żołnierzy 16 grudnia 1918 r.

W historii lotnictwa Pole Mokotowskie bardzo często było pierwsze. Napewno nie wymienię tych wszystkich pierwszych momentów bo uważam, że powinny to zrobić w tamtym miejscu w końcu władze Warszawy. Przestrzeni jest sporo a było to i jest nadal bardzo ważne dla warszawiaków miejsce – mówi Filip Idzikowski.

Przypomnijmy, że to na Polu Mokotowskim budowano pierwsze polskie samoloty, tworzono przemysł lotniczy i instytuty badawcze związane z lotnictwem jak Centralne Zakłady Lotnicze czy PZL.

To na Polu Mokotowskim powstała pierwsza Wojskowa Szkoła Lotnicza i Francuska Szkoła Pilotów utworzona przy Błękitnej Armii generała Józefa Hallera.

To na Polu Mokotowskim uformowano w 1921r., legendarny 1 Pułk Lotniczy z Dywizjonami, myśliwskimi, wywiadowczymi a potem Eskadrą Bombową.

To z Pola Mokotowskiego od 1920r. odbywały się pierwsze w Polsce regularne loty pasażerskie a w 1929 r. utworzony został tu port lotniczy pierwszych Polskich Linii Lotniczych „LOT”.

To na Polu Mokotowskim od 1928 r. rozpoczął działalność Aeroklub Warszawski i to tam odbywały się wielkie międzynarodowe zawody samolotowe Challenge oraz balonowy Puchar Gordona Bennetta w 1934.

To na Polu Mokotowskim odbyły się największe masowe uroczystości związane ze zwycięstwem Żwirki i Wigury w Challenge 1932 oraz pogrzebem Józefa Piłsudskiego w 1935.

Lotnisko Mokotów zniknęło z mapy lotniczej w 1948r.

Obecnie na Polach stoi Pomnik Lotników Polskich poległych w II wojnie światowej oraz obelisk upamiętniający lokalizację dawnego lotniska.

"Przysięga lotnicza" 16.12.1918 r. – Pole Mokotowskie, Watszawa, pil. Ludwik Idzikowski 4-ty od prawej.


(fot. Niebo bez granic)

Uczestnicy pierwsej przysięgi lotniczej: ppłk pil. Zygmunt Studziński, rtm. pil. Tadeusz Grochowalski, kpt. pil. Donat Makijonek, kpt. pil. Julian Słoniewski, kpt. pil. Pietraszkiewicz, por. obs. bal. Stanisław Ujejski, por. pil. Artur Jurkiewicz, por. pil. Henryk Skoczdopole, por. inż. Zdzisław Zych-Płodowski, por. Batycki, por. pil. August Menczak, por. inż. Tytus Karpiński, por. obs. Józef Godlewski, ppor. obs. Tadeusz Antonowicz, ppor. pil. Zbigniew Babiński, ppor. pil. Karol Chałupka, ppor. pil. Mieczysław Garsztka, ppor. Lisowski, ppor. pil. Stanisław Krajewski, ppor. pil. Władysław Świątecki, ppor. Kornacki, ppor. pil. Tadeusz Prauss, ppor. Stanisław Rybka, ppor. Tułacz, ppor. pil. Stanisław Jakubowski, ppor. obs. Edmund Jungowski, ppor. pil. Stefan Brygiewicz, ppor. pil. Stanisław Jan Skarzyński, ppor. obs. Włodzimierz Puzyna, ppor. pil. Józef Krzyczkowski, ppor. pil. Stanisław Pawluć, ppor. pil. Ludwik Idzikowski, ppor. obs. Stefan Sznuk, ppor. Popławski, ppor. Wardejn i pchor. obs. Władysław Ciechoński.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony