"11 września: kontrolerzy z nieba" na kanale National Geographic

Dwie wieże World Trade Center w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku (fot. National Geographic)

Cud solidarności w dniu najstraszniejszej tragedii. Dokument „11 września: kontrolerzy z nieba” pokaże, jak małe kanadyjskie miasteczko wpłynęło na losy tysięcy podróżnych.

Tego dnia nie da się zapomnieć. Choć od zamachów z 11 września mija już 18 lat, widok płonących wież World Trade Center jest wciąż żywym wspomnieniem, które zapewne nigdy nie zniknie. Wiele powiedziano o bohaterach, którzy tego dnia z narażeniem własnego życia rzucili się na ratunek ofiarom zamachów. Ale pomoc nadeszła także z bardziej odległego miejsca, o którym mało kto wcześniej słyszał.

„11 września: kontrolerzy z nieba” – premiera w środę 11 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Kanadyjskie miasteczko Gander na wyspie Nowa Fundlandia liczy niecałe 12 tysięcy mieszkańców. Aż trudno uwierzyć, że 11 września 2001 roku to właśnie ta miejscowość stała się jednym z kluczowych punktów w akcji ratunkowej po zamachach w USA. Kontrolerzy lotów z tutejszego portu lotniczego przyjęli tego dnia dodatkowo niemal 40 gigantycznych samolotów pasażerskich, które w momencie zamachów były właśnie w drodze do Stanów Zjednoczonych i nie mogły już zawrócić. Dla lotniska taka akcja, zorganizowana właściwie w ciągu kilkudziesięciu minut, to niemal niemożliwe zadanie.

Jednak w obliczu niepojętej tragedii, która spotkała ich sąsiadów, Kanadyjczycy zrobili wszystko, by pomóc. Na pokładach samolotów, które ponadplanowo wylądowały 11 września w Gander, znajdowało się ok. 7000 osób. O to, by miały one gdzie spać, co jeść i komu się wypłakać, zadbali już sami mieszkańcy Gander.

W jaki sposób udało się w błyskawicznym tempie skoordynować akcję lądowania w tym maleńkim miasteczku dziesiątek samolotów? Jaką pomoc otrzymali pasażerowie? Dokument „11 września: kontrolerzy nieba” pokaże, jak w tym tragicznym dniu ludzie potrafili znaleźć siłę, by dać innym nadzieję i poczucie bezpieczeństwa.

Zapraszamy do obejrzenia programu "11 września: kontrolerzy z nieba" – premiera w środę 11 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus