Nielegalna "dostawa z powietrza" przejęta przez Straż Graniczną

Dron

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zapobiegli trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, przemyconych przez granicę tym razem "drogą powietrzną".

W nocy 27/28 lipca br., funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Woli Uhruskiej, podczas działań związanych z ochroną granicy państwowej, zauważyli w przestrzeni powietrznej drona, który przemieszczał się z kierunku wschodniego. Dzięki urządzeniom obserwacyjnym, funkcjonariusze Straży Granicznej monitorowali trasę lotu. Okazało się, iż bezzałogowy statek powietrzny, miał podwieszone pakunki, które zostały zrzucone w pobliżu granicy. Po tej operacji dron wyleciał z terytorium naszego kraju.

Funkcjonariusze SG w trakcie prowadzonych działań sprawnie dotarli w miejsca, w które zrzucono pakunki. Okazało się, iż przelot drona związany był z przemytem wyrobów akcyzowych. W zabezpieczonych pakietach, znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy w ilości ponad 76 tys. sztuk o szacunkowej wartości ponad 56 tys. zł.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ustalani są obecnie sprawcy udaremnionego przemytu. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ponad 17 mln zł.

  
Papierosy bez akcyzy zrzucone z drona (fot. Nadbużański OSG)

To nie pierwszy lotniczy przemyt wykryty przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Pod koniec grudnia ub.r. udaremnili przemyt nielegalnych wyrobów tytoniowych przy użyciu motolotni, dokonany przez 44-letniego obywatela Ukrainy. Pod koniec kwietnia ub.r. po raz kolejny zapobiegli trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, przemyconych przez granicę „drogą powietrzną”. Zauważyli wówczas w przestrzeni powietrznej drony, które przemieszczały się z kierunku wschodniego i miały podwieszone pakunki, które zostały zrzucone w pobliżu granicy. 1 kwietnia 2017 r. zauważyli obiekt latający, poruszający się na dużej wysokości. Była to motolotnia, której pilot leciał z kierunku wschodniego w głąb terytorium Polski i próbował przemycić papierosy. 18 października  2017 r. zauważyli obiekt latający, poruszający się na dużej wysokości. Przemieszczał się on z kierunku wschodniego w głąb terytorium Polski. Dzięki użyciu urządzeń do obserwacji nocnych funkcjonariuszom Straży Granicznej udało się szybko zlokalizować miejsce, w które pilot motolotni wyrzucił pudła, jak się później okazało wypełnione nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.

To tylko niektóre akcje funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, podczas których udaremnili przemyt drogą lotniczą.

Źródło: Nadbużański Oddział Straży Granicznej
comments powered by Disqus