Zmarła Bronisława Dudek

Bronisława Dudek (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych poinformowało, że 11 lutego 2018 roku do Niebieskiej Eskadry odeszła jedna z czterech pierwszych po wojnie „Skrzydlatych koleżanek” ppłk. Bronisława Dudek.

Bronisława Dudek już jako mała dziewczynka postanowiła, że kiedyś będzie latać. Swoje marzenia musiała jednak odłożyć na jakiś czas przez II wojnę światową.

Drzwi Oficerskiej Szkoły Lotniczej były przed nią szczelnie zamknięte. Mówili jej, że kobieta nie może być pilotem. Pani Bronisława nie mogła się z tym pogodzić. Postanowiła udowodnić, że się mylą.

Porucznik pilot Aleksander Milart namówił ją do napisania listu do prezydenta – Bolesława Bieruta, za którego wstawiennictwem, 25 września 1949 roku została rekrutem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W szkole traktowana była jak reszta kolegów – bez taryfy ulgowej. Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie skończyła z wyróżnieniem i jako pierwsza na roku odbyła samodzielny lot.

Bronisława Dudek, podpułkownik lotnictwa, jest jedną z czterech pilotek wojskowych, które dopuszczono do lotów na samolotach myśliwskich. Cztery razy brała udział w Centralnych Pokazach Lotniczych. Ma za sobą loty akrobacyjne na UT-2 i Jak-18. Latała samolotami PO-2, Junak-2, Junak-3, Jak-11, dopuszczona została do lotów samolotami myśliwskimi Jak-7b i Jak-9, a także transportowymi samolotami: Li-2 oraz Ił-14. W 1966 roku otrzymała statuetkę Ikara – wyróżnienie dla najlepszych pilotów. Samolot był jej domem przez 4000 godzin.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w piątek 16 lutego 2018 roku w kaplicy na cmentarzu, w Krakowie – Olszanicy.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus