Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wernisaż wystawy na 100-lecie lotnictwa polskiego w Grudziądzu

Grudziądz miał ogromny wpływ na rozwój lotnictwa w Polsce. Na początku 1920 roku z tutejszego lotniska wystartował pierwszy polski samolot wojskowy. Z końcem 1920 roku powstała tu Wyższa Szkoła Pilotów. 5 listopada 1925 roku, na bazie jej infrastruktury utworzono Oficerską Szkołę Lotniczą, którą w 1927 r. przeniesiono do Dęblina. Jej miejsce zajęła nowo powstała Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania.

W 1934 roku przygotowywała się tu polska reprezentacja do startu w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challengede Tourisme Internationale) w 1934 roku. Również w 1934 roku, z inicjatywy mjr. Bolesława Stachonia zorganizowano przy Szkole Koło Szybowcowe. Członkowie Koła przechodzili na terenie Szkoły lotnicze przeszkolenie praktyczne, następnie wykonywali loty na lotnisku w Księżych Górach. W 1946 roku Koło Szybowcowe przekształciło się w Aeroklub Grudziądzki.

Stuletnie tradycje lotnicze Grudziądza będą prezentowane na ekspozycji czasowej „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Spichrzowa 17. Uroczyste otwarcie nastąpi w sobotę 14 marca 2020r. o godzinie 12:00.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, Fundacją Lotniczy Grudziądz oraz Aeroklubem Nadwiślańskim.

Poszczególne etapy formowania nowego rodzaju siły zbrojnej Wojska Polskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku aż po czasy współczesne prezentuje wystawa posterowa, uzupełniona o obiekty związane ze 100. leciem polskiego lotnictwa w Grudziądzu. Ponadto przedstawiono sylwetki pilotów, którzy swe szlify myśliwskie zdobywali w Wyższej Szkole Pilotów w Grudziądzu, oraz unikatowe modele samolotów, jakie służyły w polskim lotnictwie wojskowym.

Opracowanie scenariusza ekspozycji: Jacek Zagożdżon
partner wystawy: Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego

Zapraszamy!
Wystawę będzie można oglądać do 17 maja 2020 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony