Spotkanie ze Spitfirem

Spotkanie ze Spitfirem

Dnia 27.06.2014 r. miało miejsce spotkanie niesamowite, otóż ramię w ramię przy historycznej konstrukcji spitfire’a stanęli dwaj wielcy piloci, Jerzy Główczewski i Jacek Mainka. Obaj dokonali rzeczy niesłychanych. Pan Jerzy wsławił się swymi wyczynami wojennymi, Pan Jacek dokonał rzeczy, o której marzyli piloci Polskich Sił Powietrznych na zachodzie – przyleciał do polski spitfirem zapisując się tym wyczynem na kartach historii.

Dla sympatyków lotnictwa dzień ten był niebywały. Mogliśmy posłuchać opowiadań Pana Jerzego o jego powojennych perypetiach, Wojtek Matusiak zaprezentował nam historię wykorzystania samolotu Spitfire w polskim lotnictwie wojskowym a wszystko to przy udziale Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, która to zaprezentowała umundurowanie oraz maniery polskich lotników z okresu „Bitwy o Anglię” oferując, przy okazji bogaty wybór wydawnictw o tematyce lotniczej związanej z wydarzeniem.

Zwieńczeniem spotkania było przybycie, długo wyczekiwanego Jacka Mainki i oczywiście Spitfire’a. Muzyką dla uszu okazał się dźwięk „Merlina” w nadlatującej maszynie. Zdjęcia, rozmowy i  wspomnienia wypełniły piękne popołudnie w Muzeum Sił Powietrznych a dla wytrwałych piknik pod Spitfirem… i uniesienia przy starcie kiedy Pan Jacek odlatywał popołudniem w dalszą drogę. O tym jak pięknie zaprezentował nam Spitfire’a mogą powiedzieć Ci, którzy dotrwali do końca by ujrzeć niezwykle malowniczy, niski przelot tuż nad naszymi głowami.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus