Wernisaż wystawy "Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006"

Wernisaż wystawy "Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006" (fot. muzeum.nysa.pl)

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006", który odbędzie się 12 marca 2020 r. (czwartek) o godz. 17:00 w Muzeum Powiatowym w Nysie, przy ul. Biskupa Jarosława 11.

Kurator wystawy – Maciej Krzysik – poinformował, że na wystawie będzie można zobaczyć niepublikowane dotąd zdjęcia lotnicze Nysy od 1927 do 2006 roku. – Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć zupełnie odmienny układ urbanistyczny miasta, na którym sprawne oko będzie mogło dostrzec także nieistniejące już obiekty, jak dom miejski na rynku czy szkoła wojenna przy Szlaku Chrobrego – zachęca Maciej Krzysik.

Podczas wernisażu zapraszamy też na wykład Macieja Krzysika na temat działań lotniczych 1945 r. pt. "Działania wojenne na ziemi nyskiej pod koniec II wojny światowej" (w ramach "Cyklu wykładów otwartych").

W wyniku II wojny światowej Nysa straciła blisko 80% swojej historycznej zabudowy, a do lat 60. XX wieku była kopalnią cegły, skąd wywożono ogromne jej ilości, niszcząc jednocześnie często dobrze zachowane historyczne budynki. Na wystawie zobaczymy historię miasta z innej perspektywy – przekrój zdjęć lotniczych od lat 20. do czasów obecnych pokazuje przedwojenny rozwój miasta, zniszczenia wojenne, odbudowę i dalszy rozwój.

Miłośnicy Nysy z pewnością dostrzegą na zdjęciach charakterystyczne budynki, których dzisiaj już nie ma: dzielnica Friedrichstadt ze Szkołą Wojenną, koszarami i układem gęstej zabudowy ulic Ujejskiego i Kościuszki, Rynek z Domem Wagi oraz historyczną zabudową, a także XV- i XVI-wieczne kamienice przy ul. Biskupa Jarosława. Część zdjęć została wykonana przez lotnictwo wojskowe Republiki Południowej Afryki – piloci 60. Dywizjonu Rozpoznawczego operującego z Włoch pojawiali się nad Nysą w 1944 i 1945 roku w celu przygotowania rozpoznania celów dla bombardowań strategicznych prowadzonych przez amerykańską 15. Armię Lotniczą. Te unikatowe zdjęcia wykonane w ostatnich miesiącach przed zdobyciem Nysy przez Armię Czerwoną pokazują miasto szykujące się do obrony – w kilku miejscach można dostrzec m.in. rowy przeciwlotnicze.

Z kolei zdjęcia powojenne pokazują nie tylko ogrom zniszczeń, ale też skalę wyburzeń historycznej zabudowy miejskiej oraz odbudowę miasta, jakie znamy obecnie.

Wystawę "Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006" będzie można oglądać do 19 kwietnia 2020 r.

Źródło: Muzeum Powiatowe w Nysie
comments powered by Disqus