Przejdź do treści
Skrzydła Amerykańskich Sił Powietrznych w zbiorach MLP – nowa wystawa czasowa (fot. muzeumlotnictwa.pl)
Źródło artykułu

Skrzydła Amerykańskich Sił Powietrznych w zbiorach MLP – nowa wystawa czasowa

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na wystawę „Skrzydła amerykańskich sił powietrznych w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego” prezentującą kolekcję odznak oraz naszywek amerykańskich sił powietrznych.

Dziś, 1 września o godzinie 11.00 w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego, Al. Jana Pawła II 39 w Krakowie, wystawa została uroczyście otwarta przez Dyrektora Muzeum Lotnictwa, Krzysztofa Radwana oraz przedstawiciela Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

W skład kolekcji wchodzi 359 odznak metalowych oraz 157 naszywek w bardzo dobrym stanie stanowiących pełen zbiór dokumentujący rozwój symboliki specjalności lotniczych USAAF i USAF od lat 40-tych XX w. aż do współczesności. Jest to najprawdopodobniej najbardziej rozbudowana kolekcja odznak i naszywek USAAF i USAF na terenie kraju.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 1 września do 30 listopada 2016 r. w godzinach otwarcia Muzeum.

Odznaki są wykonane z metalu, metodą tłoczenia lub odlewu. Wykonane są z różnego rodzaju materiałów metalowych (brąz, srebro). Większość odznak srebrnych lub posrebrzanych posiada różnego rodzaju sygnatury producentów. Najcenniejszą część kolekcji stanowią odznaki pilotów, nawigatorów, bombardierów oraz strzelców pokładowych z okresu drugiej wojny światowej. Oprócz tych, w kolekcji znajdują się również odznaki z okresu wojny w Wietnamie, amerykańskiej inwazji na Panamę oraz Grenadę, a także te używane współcześnie.

Oprócz odznak metalowych w skład kolekcji wchodzą naszywki z okresu drugiej wojny światowej oraz późniejsze. Do najciekawszych należy zestaw naszywek armii lotniczych biorących udział w wielkiej wojnie. Są wśród nich naszywki 8 i 15 Armii Lotniczej USAAF, które to podczas działań wojennych odbywały loty nad terytorium polski.

Obecnie Muzeum Lotnictwa Polskiego może poszczycić się jedną z największych w Europie Środkowej kolekcji zbiorów falerystyki lotniczej.

Kolekcja została zakupiona dzięki dotacji w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016 – Kolekcje – priorytet 4 – Kolekcje muzealne.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony