Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 9 mln zł. na realizację projektu „Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny wraz z adaptacją na potrzeby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.”. Łączna wartość projektu to ponad 13 mln zł.

Przedmiotem inwestycji są prace rewaloryzacyjne, budowlane i konserwacyjne, których celem jest nadanie funkcji muzealnych, ekspozycyjnych i kulturowych obiektom powojskowym (Hangar Główny, Garaż nr 1 i nr 2, Kancelaria, Spadochroniarnia), wchodzącym w skład MLP, prowadzonego w zabytkowej przestrzeni dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, stanowiącego historyczny krajobraz inżynieryjny i związany z techniką wojskową.

Zaplanowano też zakupy wyposażenia multimedialnego i muzealnego, niezbędne do wprowadzenia działalności kulturowej. Projekt pozwoli twórczo wykorzystać dziedzictwo historycznej zabudowy lotniska Rakowice-Czyżyny dla potrzeb rozwoju innowacyjnej oferty kulturalnej. Cały projekt, ze względu na swoją kompleksowość i unikalność w skali kraju wpisuje się w nurt tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym, międzynarodowym, mających genezę w atrakcyjnie wykorzystanej, zabytkowej przestrzeni. Koncepcja Lotniczego Parku Kulturowego, której elementem jest projekt stanowi jedną z niewielu na świecie inwestycję, łączącą zagadnienia ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego w aspekcie historii techniki i krajobrazu lotniczego.

Inwestycja wpłynie na zwiększenie uczestnictwa wielu grup społecznych w kulturze (dzieci, młodzież szkolna, seniorzy, osoby niepełnosprawne, turyści polscy i zagraniczni), przyniesie poprawę dostępności do zasobów kultury – zgodnie z analizą popytu nastąpi istotny wzrost odwiedzin MLP. Opracowany bardzo ciekawy, innowacyjny program kulturowo – edukacyjny w ramach nowej wystawy głównej „Skrzydła i Ludzie XX wieku”, który będzie jednym z instrumentów warunkujących efektywne wykorzystanie zmodernizowanej infrastruktury.

Projekt jest bezpośrednio powiązany z regionalnymi produktami turystyki kulturowej, np.: Małopolskie Szlaki Techniki, Krakowski Szlak Techniki, Szlak Historii Lotnictwa w Małopolsce, Szlak Fortyfikacji Nowożytnej i Najnowszej.

Lotnisko Rakowice-Czyżyny to jedno z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie i najstarsze w Polsce (utworzone w 1912 r.). W celu stworzenia trwałej formy ochrony dla tego trenu i obecnych na nim zabytków architektonicznych MLP w 1992 roku opracowało projekt utworzenia Lotniczego Parku Kulturowego. Hangar główny samolotowy, będący jednym z przedmiotów inwestycji jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków Województwa Krakowskiego pod nr A-817 (Decyzja z dn. 10.08.1989).Teren inwestycji znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Zachodnia część zespołu dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych miasta Krakowa pod nr A-1106 (Decyzja z dnia 20.09.2006 ).

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony