"P-38 Lighting" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Lockheed P-38 Lightning (fot. William Pretrina/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 3.12.2019r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "P-38 Lighting".

„P-38 Lighting” to historia powstania i rozwoju amerykańskiego ciężkiego myśliwca dwusilnikowego z okresu drugiej wojny światowej. Samolot ten ze względu na swój zasięg oddał nieocenione przysługi podczas wojny na Pacyfiku. To właśnie tego typu samoloty zestrzeliły samolot admirała Yamamoto. Jego charakterystyczna sylwetka do dzisiaj budzi szacunek i strach. Niemieccy piloci, którzy spotkali się z tą maszyną podczas walk powietrznych nazwali go "diabłem z rozdwojonym ogonem".

Lockheed P-38 Lightning to amerykański samolot myśliwski dalekiego zasięgu z okresu II wojny światowej. Był to szybki, silnie uzbrojony samolot używany do wielu zadań w różnorodnych warunkach walki, pomimo pewnych wad konstrukcyjnych był to raczej lubiany i udany samolot. Samolot był zbudowany w układzie dwukadłubowym (tzw. latająca rama). Silniki zostały umieszczone w dwóch początkowych sekcjach kadłubów, pomiędzy którymi znajdowała się kabina pilota wraz z systemem uzbrojenia.

Pierwsze zwycięstwo odniesione przez pilotów P-38E miało miejsce 4 sierpnia 1942r. w pobliżu Aleutów, a zestrzelono parę japońskich łodzi latających Kawanishi H6K. Pierwszym samolotem zestrzelonym przez P-38 w Europie był zaś niemiecki Focke-Wulf Fw 200 Condor lecący w nad Atlantykiem 15 sierpnia 1942 r. Zwycięski samolot należał do 50 Dywizjonu Myśliwskiego stacjonującego na Islandii.


Lockheed P-38J Lightning (fot. pl.wikipedia.org)

Do „Błyskawicy” należy szereg rekordów i ciekawostek: był to pierwszy wojskowy samolot zaprojektowany w zakładach Lockheeda, który trafił do produkcji seryjnej, był to pierwszy dwusilnikowy myśliwiec w lotnictwie amerykańskim, pierwszy seryjnie produkowany samolot z silnikiem widlastym Allison V-1710, pierwszy myśliwiec amerykański z podwoziem z kołem przednim, pierwszy amerykański samolot, który przekroczył 400 mil na godzinę (640 km/h), pierwszy produkcyjny myśliwiec dwukadłubowy, pierwszy amerykański myśliwiec który zestrzelił niemiecki samolot, był to najcięższy amerykański jednoosobowy myśliwiec w okresie II wojny światowej, jedyny samolot produkowany nieprzerwanie od wejścia Stanów Zjednoczonych do wojny aż do jej zakończenia, a wszystkie Lightningi zestrzeliły łącznie więcej japońskich samolotów niż jakikolwiek inny amerykański myśliwiec.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus