Nowe nabytki Muzeum Lotnictwa Polskiego

Pamiątki po kpt.pil. Zbigniewie Sancewiczu w Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Muzeum Lotnictwa Polskiego powiększa sukcesywnie swoje zbiory. W lutym kolekcja krakowskiej placówki wzbogaciła się o nowe eksponaty – pamiątki po kpt.pil. Zbigniewie Sancewiczu.

Do kolekcji zostały przyjęte kordzik oficerski, baretki odznaczeń, furażerka oraz oficerska książeczka zdrowia RAF.

Zbigniew Sancewicz urodził się 31 października 1911 r. w Warszawie. W czasie działań na Zachodzie służył w Eskadrze Działań Specjalnych 1586 oraz 301 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Pomorskiej im. Obrońców Warszawy”. Jako pilot uczestniczył w operacjach zrzutowych „Chichociemnych” nad Polską. 

Za wybitną służbę został odznaczony orderem Virtuti Militarii V klasy, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Medalem Lotniczym, oraz brytyjskim Distinguished Flying Cross. Zmarł 13 listopada 1984 r. w Warszawie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest najważniejszą placówką gromadzącą eksponaty związane z lotniczym dziedzictwem w naszym kraju. Posiada bogaty zbiór statków powietrznych, mundurów, uzbrojenia i wyposażenia, obejmujący wszystkie okresy rozwoju awiacji. Szeroka kolekcja jest jedną z najciekawszych w Europie i na świecie.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus