Noc Muzeów w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego

Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie/ fot. MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego po raz kolejny zaprasza na Noc Muzeów w dniu 19.05.2017r. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów weźmie udział 28 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to ponad 50 obiektów muzealnych).

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych muzeach będą obowiązywały rezerwacje.

Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie: 1 złoty, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę noc turystów do nieograniczonego wstępu do wszystkich placówek muzealnych, biorących udział w projekcie.

Fani lotnictwa, oprócz samolotów i śmigłowców zgromadzony w Muzeum Lotnictwa Polskiego będą mogli zobaczyć pokaz filmu "AWACS – samolot, który widzi wszystko". Samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS są zbudowane na podstawie konstrukcji Boeinga 707. Dzięki ogromnemu radarowi, zamontowanemu na kadłubie samolotu, dane, które uzyskują AWACS-y, są niezwykle precyzyjne. Obecnie NATO ma 16 takich maszyn.  Pokaz filmu domumentalnego z 2016 r. w reż. Włodzimierza Kuligowskiego odbędzie się w sali kinowej Muzeum o godz. 19:00 i będzie trwał 55 min.

A na godzinę 20:00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaplanowało wydarzenie z serii "Spotkanie przy samolocie", które w sali konferencyjnej poprowadzi Jan Hoffman. Tym razem tematem będą lotniskowce. Podczas spotkania prowadzone będą rozmowy o historii i rozwoju lotniskowców oraz ich znaczeniu dla operacji morskich. Lotniskowce to klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów, przystosowana do tego celu konstrukcyjnie (pokład startowy). Pierwsze okręty tej klasy powstały pod koniec pierwszej wojny światowej, następnie odegrały dużą rolę w walkach drugiej wojny światowej, szczególnie na Pacyfiku.

Podczas Nocy Muzeów w Krakowie będzie można zwiedzić kabiny statków powietrznych (Śmigłowce - Mi-8, Kiowa, Alouette).

Przygotowana też została wystawa broni palnej zorganizowana przez Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów. Zaprezentują się również grupy rekonstrukcji historycznych w Dużym Hangarze.

Więcej informacji na stronie www.muzeumlotnictwa.pl

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus