Kobiety w przestworzach

Women in Aviation

Lotnictwo wydaje się być domeną mężczyzn, a osoby kobiet-lotniczek są zazwyczaj mało znane. Jednak od samych początków historii lotnictwa nie brakowało kobiet, które zaznaczały swą obecność w przestworzach. Co więcej, musiały one zmagać się nie tylko z żywiołem i techniką, ale również z kulturą, która ściśle ograniczała role pełnione przez kobiety. Toteż historia lotniczych osiągnięć kobiet jest zarazem częścią historii ich emancypacji.

By przybliżyć publiczności tę historię, Muzeum we współpracy z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie zorganizowało wystawę ?Women in Aviation. Kobiety w przestworzach?. Przygotowana w ramach Roku Amerykańskiego w MLP wystawa jest poświęcona sylwetkom utalentowanych polskich i amerykańskich lotniczek, takich jak: Amelia Earhart, Jacqueline Cochran, Stefania Wojtulanis-Karpińska, Vernice Armour, Nicole Malachowski, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska oraz Wanda Modlibowska. Na zwiedzających czekają pamiątki po słynnych lotniczkach, stroje, w których zasiadały za sterami samolotów, filmy biograficzne, oraz maszyny, na których latały.

Specjalną atrakcją związaną z wystawą będzie wizyta astronautki. Marsha S. Ivins, uczestniczka wielu misji wahadłowców, 26 września wygłosi w Muzeum wykład i opowie o swoich doświadczeniach.

Wystawę można zwiedzać w Gmachu Głównym Muzeum do października 2012.

Więcej informacji na stronie Roku Amerykańskiego w MLP

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus

Komentarze

Szkoda, że na stronie Women in Aviation pod zakładką: Kobiety nie ma nazwiska Janina Lewandowska.

Porucznik pilot, Janina Lewandowska była córką gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego - była również radiooperatorem i popularyzatorką sportu spadochronowego. Jako pierwsza kobieta w Europie oddała skok z wysokości 5 tys. metrów.
Porucznik Lewandowska była jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu. Strzał katyński zakończył jej życie 22 kwietnia 1940 roku.

Uprzejma prośba, aby dyrekcja MLP i Konsulat Amerykański w Krakowie uzupełnili listę Kobiet, dopisując: Porucznik pilot Janina Lewandowska.