Oświadczenie w sprawie 6. Brygady Powietrznodesantowej

6 Brygada Desantowo-Szturmowa/ fot. www.6bdsz.mil.pl

W związku z pojawiającymi się spekulacjami dotyczącymi przyszłości 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oświadczam, że w ministerstwie obrony narodowej nie ma żadnych planów likwidacji tej elitarnej jednostki.

Minister obrony Tomasz Siemoniak jest zdecydowanie przeciwny zmianom, które zaszkodziłyby dobremu funkcjonowaniu i rozwojowi krakowskiej brygady.

Spadochroniarze z "Czerwonych Beretów" udowodnili swój kunszt i profesjonalizm m.in. biorąc udział w misjach poza granicami kraju (Bośnia, Kosowo, Irak, Afganistan). Także teraz żołnierze z 6. Brygady tworzą trzon XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. MON chce przede wszystkimi ich zapewnić, że po zakończeniu trudnej służby w kontyngencie będą mieli pracę. Nieprawdziwe są także spekulacje, że 6. Brygada zostanie wyprowadzona z krakowskiego garnizonu.

Nie ma też planów związanych z łączeniem jednostki krakowskich spadochroniarzy z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Cały czas trwają zaś prace związane ze zmianą systemu dowodzenia, lecz w obszarze tej reformy również nie narodziły się pomysły, które w konsekwencji prowadziłyby do likwidacji 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Rzecznik prasowy MON
Jacek Sońta
 

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus