Przejdź do treści
W uroczystości podpisania umowy brał udział Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON (fot. MON)
Źródło artykułu

Modernizacja śmigłowców W-3 wraz z doposażeniem SAR

Śmigłowce W-3 zostaną m. in. wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy. To efekt podpisanej 16 września br. umowy na modernizację 4 śmigłowców do wersji W-3WA SAR wraz z przekazaniem pakietu logistycznego. Umowę z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. zawarł Inspektorat Uzbrojenia. Zgodnie z umową terminy dostaw zmodernizowanych śmigłowców zostały określone na lata 2021-2022.

W uroczystości podpisania umowy brał udział Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON. Wiceminister podkreślił, że jest to kolejna umowa zawarta z firmą w Świdniku i na pewno nie ostatnia. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie podpisanej dziś umowy, której wartość wynosi 99,5 mln złotych brutto.

Przeznaczone do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych śmigłowce W-3WA SAR trafią do Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych znajdujących się w strukturach Sił Powietrznych RP.

Modernizowane do wersji W-3WA SAR śmigłowce zostaną wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy, udzielania niezbędnej pomocy przy ratowaniu zdrowia i życia (włącznie z pomocą medyczną), transportu poszkodowanych do miejsc bezpiecznych oraz czytelnego oznaczania miejsca katastrofy przy słabej widoczności w ciągu dnia oraz w nocy.

Modernizacja obejmować będzie wykonanie biuletynów technicznych dotyczących:
–   unifikacji śmigłowca W-3 do standardu W 3WA SAR i doposażenia do zadań poszukiwawczo-ratowniczych,
–   zabudowy cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego,
–   zabudowy sygnalizatora oblodzenia,
–   wymiany wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
–   zabudowy na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
–   zabudowy ratunkowego automatycznego nadajnika radiowego ELT,
–   modernizacji momentomierza.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony