Dni z Wojskiem Polskim

Obchody 15. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego – „Dni z Wojskiem Polskim"

10 i 11 maja odbędą się centralne obchody 15. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego – „Dni z Wojskiem Polskim”, których gospodarzem będzie 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (lotnisko w Janowie). Dni z Wojskiem Polskim obchodzone będą także w centrum Mińska Mazowieckiego, gdzie oprócz pokazów statycznych sprzętu i uzbrojenia armii zaplanowano paradę i koncert orkiestr wojskowych.zdjęcie - Dni z Wojskiem Polskim

15. rocznica wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, przypadająca w 2014 roku, stanowi jeden z symboli odzyskanej wolności. Polska weszła do sojuszu państw demokratycznych, budujących i gwarantujących sobie nawzajem  bezpieczeństwo na zasadzie pełnej dobrowolności. W ciągu 15 lat funkcjonowania naszego kraju w Sojuszu w Wojsku Polskim dokonały się fundamentalne zmiany, które ukształtowały oblicze współczesnej, nowoczesnej i profesjonalnej armii. Piętnastolecie obecności w NATO to szczególna okazja do zaprezentowania społeczeństwu zmian, jakie zaszły zarówno w sferze funkcjonowania armii, jak i  uzbrojeniu, wyposażeniu i wyszkoleniu Wojska Polskiego.

Gospodarzem Dni z Wojskiem Polskim będzie 23 Baza Lotnictwa Taktycznego, której żołnierze - piloci i personel techniczny - pełnią dyżury bojowe w ramach systemu obrony przestrzeni powietrznej NATO. Lotnisko w Mińsku Mazowieckim nie bez przyczyny zostało wybrane na miejsce ogólnopolskich obchodów tego Jubileuszu. Żołnierze 23BLT brali udział w największych w Europie lotniczych ćwiczeniach, realizowanych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - Tactical Leader Programme, odbywających się w Hiszpanii. Co więcej, dwukrotnie brali oni udział w operacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii: Orlik-1 w 2006 i Orlik-3 w 2010 roku. Działania jednostki wojskowej Sił Powietrznych w Mińsku Mazowieckim i jej żołnierzy stanowią najlepszy przykład tego, w jaki sposób Wojsko Polskie angażuje się w realizację zadań w ramach zobowiązań sojuszniczych NATO.

Dni z Wojskiem Polskim, ze względu na  ogólnopolski zasięg przedsięwzięć, ich rocznicowy charakter oraz jednoczesne zaangażowanie sił i środków wielu jednostek wojskowych z całego kraju, będą wydarzeniem niepowtarzalnym. To nie tylko pokazy lotnicze, w ramach których przewidywane są przeloty samolotów F-16, MiG-29, SU-22, śmigłowców Mi-14PŁ, Mi-24, SW-4, MI-17, W-3 oraz samolotów transportowych C-130 Hercules i CASA C-295M. To również pokazy statyczne uzbrojenia, wyposażenia i wyszkolenia współczesnego Wojska Polskiego, m.in. transporterów opancerzonych Rosomak, czołgów Leopard i PI-91, pojazdów typu Skorpion, Żbik i HMMWV. Ponadto planowany jest udział Zespołów Akrobacyjnych „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”, jak również prezentacja NATO-owskiego samolotu wczesnego ostrzegania typu E-3A (AWACS), który dotrze do Mińska Mazowieckiego prosto z bazy wojskowej w Geilenkirchen.

Dni z Wojskiem Polskim obchodzone będą także w centrum miasta, gdzie oprócz pokazów statycznych sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego, w dniu 10 maja odbędzie się parada i koncert orkiestr wojskowych. Następnie, o godz. 19.00, po zakończeniu pokazów na terenie lotniska wojskowego, odbędzie się uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego -  największej instytucji artystycznej w Wojsku Polskim. To jednak nie wszystko. Współczesny potencjał Wojska Polskiego w kontekście funkcjonowania polskich sił zbrojnych to także wiedza, umiejętności i innowacyjność. Uczestnicy Dni z Wojskiem Polskim będą mogli poznać dorobek i osiągnięcia naukowo-techniczne uczelni wojskowych, tj. Akademii Obrony Narodowej oraz wojskowych instytutów badawczych.

Dni z Wojskiem Polskim to święto polskiej armii, otwarte dla wszystkich i przybliżające zmiany, jakie  w następstwie włączenia się Polski  w struktury Sojuszu zaistniały  w sferze bezpieczeństwa  państwa i modernizacji jego sił zbrojnych.

Zapraszamy również do oglądania relacji na żywo z pierwszego dnia obchodów. Można będzie ją zobaczyć na stronie www.wojsko-polskie.pl 10 maja, w godzinach 11.00-15.00.

Program „Dni z Wojskiem Polskim”

10 maja br. (sobota):

  • 9.00 - 18.00 - lotnisko oraz plac Stary Rynek w Mińsku Mazowieckim - wystawa sprzętu wojskowego;
  • 11.00 - lotnisko - uroczyste otwarcie obchodów;
  • 11.15 - 15.00 - lotnisko - pokazy dynamiczne na lądzie i w powietrzu;
  • 17.00 - 18.30 - rondo gen. J. Hallera - plac Stary Rynek - parada orkiestr wojskowych;
  • 19.00 - 21.00 - plac przed Pałacem Dernałowiczów - koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

11 maja br. (niedziela):

  • 9.00 - 16.00 - lotnisko oraz plac Stary Rynek w Mińsku Mazowieckim - wystawa sprzętu wojskowego;
  • 11.00 - 15.00 - lotnisko - pokazy dynamiczne na lądzie i w powietrzu;
  • 16.00 - 22.00 - plac przed Pałacem Dernałowiczów - „Mińsk Mazowiecki o wolności” - wystąpią zespoły: Maki i Chłopaki, Buckleys, Wysadzina, SteelFire, Rozdwojenie Jaźni, Alamo.

Więcej informacji na stronie www.wojsko-polskie.pl.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus