"Samolot – lotnisko – latanie" – wystawa rysunku satyrycznego w Gliwicach

"Samolot – lotnisko – latanie" – wystawa rysunku satyrycznego w Gliwicach (fot. biblioteka.gliwice.pl)

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza fanów lotnictwa i lotniczego humoru do obejrzenia wystawy rysunku satyrycznego "Samolot – lotnisko – latanie", która prezentowana jest od 1 marca br.

W ramach XIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze, napłynęły prace z 45 krajów od 382 uczestników. Nie zawiodła jak zwykle czołówka rysowników z Polski i zagranicy darząca sentymentem zielonogórski konkurs. Oprócz Polski najwięcej prac napłynęło z Rosji, Czech, Iranu, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Serbii, Bułgarii i Niemiec.

Temat konkursu „Samolot – Lotnisko – Latanie” okazał się inspirujący, a rysunki zrealizowane przez satyryków dają się ująć w grupy. I tak pojawia się temat samego latania. Rolę samolotów, oprócz nich samych, pełnią miotły, anioły, Ikary, ptaki, fantazyjne statki powietrzne. Są „tanie loty”, „odloty”, lądowania awaryjne, a także rysunki ujmujące zagadnienie skomplikowanego w obecnych czasach funkcjonowania lotniska.

Nie mogło zabraknąć pilotów, stewardes i pasażerów oraz bardziej i mniej romantycznych uniesień w powietrzu. Dało się zauważyć także sporo akcentów politycznych i obyczajowych.

Wystawę można zobaczyć do 31 marca w Bibliotece Centralnej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
comments powered by Disqus