Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym na wysokorodzielczych zdjęciach lotniczych w aplikacji mapowej
Serwis internetowy prezentujący skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym jest już gotowy. Firma MGGP Aero przygotowała i udostępniła aplikację internetową wszystkim zainteresowanym pracami badawczymi na terenie pogorzeliska.
Pożar w Biebrzańskim PN, trwający od 19 do 25 kwietnia 2020 roku, objął swym zasięgiem niemal 6 tys. ha. Katastrofa dotknęła jedną z najcenniejszych w Europie ostoi ptaków wodno-błotnych oraz siedliska wielu innych unikatowych roślin i zwierząt. W trosce o przyrodę Parku, firma MGGP Aero w dniu 2 maja 2020 pozyskała zdjęcia lotnicze i wykonała wysokorozdzielczą ortofotomapę oraz stworzyła łatwo dostępny serwis internetowy. Dzięki temu serwisowi wszyscy użytkownicy zainteresowani badaniami pogorzeliska, będą mogli samodzielnie i bezpłatnie korzystać z danych umożliwiających precyzyjne planowanie prac naukowych.
Aplikacja powstała w oparciu o nowoczesną technologię OBLIVIEW.com, która umożliwia obejrzenie skutków zdarzenia w Środkowym Basenie Biebrzańskiego PN na najnowszych zdjęciach lotniczych o rozdzielczości przestrzennej równej 3 cm. Serwis udostępnia zdjęcia RGB po pożarze, a także zdjęcia RGB, CIR oraz dane ALS pozyskane dla tego obszaru w dniu 10 czerwca 2019 rok. Dzięki temu możliwe jest porównanie obecnego stanu, do stanu sprzed katastrofy. W aplikacji istnieje także możliwość wykonania prostych pomiarów przestrzennych.
Funkcje aplikacji:
- Aktualne dane – zostały zrealizowane dedykowane naloty w celu zarejestrowania zdarzenia i pozyskania danych obrazujących jego skalę.
- Dane archiwalne - dane archiwalne w środowisku aplikacji umożliwiają przeprowadzenie analizy obszaru w odniesieniu do lat ubiegłych.
- Warstwy użytkownika - aplikacja umożliwia wgranie własnych warstw wektorowych KML / KMZ / Shapefile w postaci pliku zip.
- Pomiary - istnieje możliwość wykonywania prostych pomiarów przestrzennych, takich jak powierzchnia czy odległość.
MGGP Aero od blisko 20 lat specjalizuje się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i analizowaniu informacji przestrzennych z pułapu lotniczego. Jest liderem technologicznym w obszarach związanych z wykonywaniem zdjęć lotniczych pionowych, ukośnych, danych hiperspektralnych oraz wysokościowych LiDAR, analizach środowiskowych, modelowaniu 3D i tworzeniu aplikacji webowych. MGGP Aero jest najprężniej działającą tego typu firmą w Europie Środkowej, co roku zwiększa udział w eksporcie specjalistycznych usług.
Zdjęcia pozyskane z pułapu lotniczego, gwarantują dużą szczegółowość opracowanej ortofotomapy. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie zakresu strat i zniszczeń oraz oszacowanie sił i środków niezbędnych do likwidacji skutków katastrofy.
Prezentowane w aplikacji dane przeznaczone są do celów badawczo-naukowych. W ramach przedsięwzięcia dokumentowane będą skutki rozległych pożarów, powodzi, trąb powietrznych/orkanów, suszy, osuwisk oraz gradobić.
Zdjęcia lotnicze o rozdzielczości przestrzennej dokumentujące skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym dostępne są tutaj (LINK)
Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.kleskizywiolowe.pl
Komentarze