Przejdź do treści
Lotnictwo 11/2021
Źródło artykułu

Lotnictwo 11/2021 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 11/2021 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lotnictwo wojskowe Macedonii Północnej
Macedonia Północna to jedna z republik byłej Jugosławii, która uzyskała niepodległość w 1991 roku po rozpadzie federacji. Macedońskie lotnictwo wojskowe jest nieliczne i ma bardzo ograniczone możliwości operacyjne. Ze względu na umiejscowienie w strukturze sił zbrojnych i charakter wykonywanych zadań jest to lotnictwo wojsk lądowych, a nie siły powietrzne zdolne do realizacji samodzielnych operacji. Najnowocześniejszym elementem jest ośrodek szkolenia pilotów wyposażony m.in. w symulatory lotu śmigłowców Mi-17 i Mi-24. Z jego usług korzystali także polscy piloci.

Użytkownicy śmigłowców NH90
Średni śmigłowiec wielozadaniowy NH90 jest efektem współpracy europejskiego przemysłu lotniczego. Ambitne założenia projektowe zaowocowały powstaniem bardzo nowoczesnej i uniwersalnej maszyny, charakteryzującej się wieloma nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i zaawansowanym wyposażeniem. Obecnie śmigłowce NH90 w dwóch podstawowych wersjach (lądowej i morskiej) i wielu odmianach wyposażenia są używane w wojskach lądowych, siłach powietrznych i morskich 13 krajów na całym świecie. Wkrótce do grona użytkowników dołączy kolejne państwo – Katar.

Antonow An 12
Czterosilnikowy średni samolot transportowy An-12 powstał w oparciu o doświadczenia zebrane podczas projektowania dwusilnikowego Ana-8. Tworzony niemal równolegle z mniejszym kuzynem, okazał się bardziej udany i szybko wyparł go z linii produkcyjnych, a wkrótce z wyposażenia radzieckiego lotnictwa wojskowego, stając się jego podstawową maszyną transportową.

Grumman F11F Tiger
Lata 50. były okresem bardzo dynamicznego rozwoju lotnictwa dzięki nowym osiągnięciom w dziedzinie aerodynamiki i postępowi w konstrukcji silników turboodrzutowych. Pokładowy samolot myśliwski Grumman F11F Tiger był jednym z efektów i zarazem ofiarą tego rozwoju – kolejne samoloty o coraz wyższych osiągach szybko go zdeklasowały. Z tego powodu zbudowano niewielką liczbę maszyn, które już po czterech latach wycofano z wyposażenia eskadr operacyjnych. Mimo to F11F-1 zapisał się w historii amerykańskiego lotnictwa jako pierwszy myśliwiec od początku zaprojektowany zgodnie z tzw. regułą pól.

Savoia-Marchetti S.M.79 Sparviero w służbie Królestwa Jugosławii. Cz. I
Królewskie Jugosłowiańskie Siły Powietrzne na skutek zawiłej polityki zagranicznej kraju i zmiennych relacji z europejskimi mocarstwami w chwili agresji państw Osi w kwietniu 1941 roku dysponowały trzema typami nowoczesnych samolotów bombowych: niemieckimi Dornier Do 17Ka, brytyjskimi Bristol Blenheim oraz najnowszymi w arsenale włoskimi trójsilnikowymi Savoia-Marchetti S.M.79 Sparviero.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Prezentacja MC-145B Willy Coyote
•  Więcej samolotów szkolenia zaawansowanego dla sił zbrojnych USA
•  Chińskie opóźnienia

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 11/2021 na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony