Przejdź do treści
Grudziądzkie Wiadomości Lotnicze 1/2021
Źródło artykułu

Grudziądzkie Wiadomości Lotnicze 1/2021

Fundacja Lotniczy Grudziądz wydała pierwszy tegoroczny numer "Grudziądzkich Wiadomości Lotniczych" zredagowany z myślą o zawodach balonowych. To czasopismo prezentujące historię i współczesność lotnictwa na ziemi grudziądzkiej. Świetne zdjęcia i ciekawe artykuły sprawiają, że to pismo sprawi frajdę nie tylko miłośnikom aeroplanów, aerostatów i innych niezidentyfikowanych obiektów latających.

W numerze 1/2021 polecamy:

Baloniarstwo w Grudziądzu w okresie pruskim
Marzenia człowieka o  lataniu sięgają czasów starożytności, lecz dopiero w  1783 roku bracia Joseph Michel i Jacques Etienne Montgolfier je spełnili dokonując pierwszej udanej próby wzlotu balonu papierowo-płóciennego „Ad Astra”. Od tego czasu „niemożliwe” było na wyciągnięcie ręki, lecz tylko dla najbogatszych i najwytrwalszych, przy czym wielokrotnie loty balonem służyły celom naukowym.

Od marzenia do pierwszego lotu. Początki...
Wyobraźnia człowieka, już od najdawniejszych czasów, inspirowana była tęsknotą do latania. Dowodem tego są liczne opowieści, legendy i bajki zapisywane przez kronikarzy, które przetrwały do naszych czasów. Każdy chyba słyszał o Dedalu i Ikarze, o ich ucieczce z Krety drogą powietrzną. Legendy przeplatały się z faktami. Ludzie rzeczywiście zaczęli wykonywać próby wzniesienia się w przestworza, płacąc niekiedy za to najwyższą cenę.

Zawody balonowe – co i jak?
W tym roku odbędzie się XVIII edycja Grudziądzkich Zawodów Balonowych. Od ponad dwudziestu lat balony na ogrzane powietrze latają nad Grudziądzem, a piloci z Grudziądza biorą udział w zawodach balonowych różnej rangi. Na czym polegają zawody balonowe? Na łamach naszej gazety chcielibyśmy naszym Drogim Czytelnikom przybliżyć o  co w  sporcie balonowym chodzi.

Puchar Gordona Bennetta
Polscy piloci balonowi sześciokrotnie wygrali Puchar Gordona Bennetta. Naturalną konsekwencją tych zwycięstw jest uprawnienie do organizacji następnych zawodów w kraju zwycięzcy. Z  terenu Polski powinny startować balony do tych prestiżowych zawodów 6 razy. Tymczasem starty odbyły się 3-krotnie z Warszawy w 1934, 1935, 1936 roku.

Wywiad z Tomaszem Hornikiem
Tomasz Hornik – szybownik, posiadacz licencji szybowcowej (SPL) i samolotowej zawodowej (CPL). 1850 godzin nalotu na szybowcach i 300 na samolotach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Członek Aeroklubu Nadwiślańskiego.

A oprócz tego:
•  Dlaczego balon lata?
•  Klasyfikacja statków powietrznych
•  Przewodnik po „grudziądzkich” balonach
•  Przygotowanie balonu do startu w konkurencji zawodów
•  Byliśmy, obejrzeliśmy, kupiliśmy...
•  Motoparalotniarstwo w Grudziądzu
•  Radość latania
•  Lisie Kąty – wspomnienia
•  Józef Sitarski

Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie www.lotniczygrudziadz.pl w zakładce "gazeta".

Zapraszamy do lektury – LINK.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony