Przejdź do treści
Źródło artykułu

II Walne Zebranie LAF RP

W dniu 25 lutego 2012 o godz. 15:15 w siedzibie Starostwa Obornickiego rozpoczęło się II Walne Zebranie LAF RP.

Mimo zimowej, niesprzyjającej pogody zjawili się delegaci z całej Polski, członkowie indywidualni i przedstawiciele stowarzyszeń i klubów. Wśród delegatów byli również przedstawiciele Aeroklubów Regionalnych. Część oficjalną Zebrania uświetniła obecność delegacji z ULC w osobach Prezesa Tomasza Kądziołki, wicedyrektora Departamentu Techniki inż. Zygmunta Mazana, oraz przedstawiciela delegatury ULC w Poznaniu gen. Czesława Mikruta. Swoją obecnością zaszczycił nas również senator Jan Filip Libicki.

Po przywitaniu gości i delegatów nastąpił wybór przewodniczącego i sekretarza Zebrania. W wyniku głosowania przewodniczącym został Piotr Szymański, sekretarzem Zbigniew Kędziora. Przewodniczący potwierdził ważność Zebrania.

Realizując obowiązek sprawozdania z działalności Zarządu głos zabrał prezes Wiesław Filosek, który podkreślił, że w wyniku aktywności Zarządu nastąpił znaczący rozwój liczebny Federacji, ale również została podjęta daleko idąca współpraca z ULC, z Aeroklubem Polskim, nawiązano bliskie kontakty z parlamentarzystami i politykami. Powstał bardzo aktywny zespół ludzi tworzących Radę Programową, która współpracuje z Urzędem przy tworzeniu projektów rozporządzeń.

Znaczącym, strategicznym sukcesem Zarządu- stwierdził Prezes- było podjęcie współpracy z EMF, w wyniku której staliśmy się jej członkiem, a nasz delegat Dariusz Cymerys został jej wiceprezydentem.

W nawiązaniu do wątku współpracy z parlamentarzystami głos zabrał senator Jan Filip Libicki. W trakcie swej obszernej wypowiedzi zaznaczył, że współpraca LAF RP z parlamentarzystami jest znacząca, ale nie wystarczająca. Zaapelował do uczestników zebrania, by wzmogli swoją aktywność w nawiązywaniu bliskich kontaktów z posłami i senatorami ze swoich okręgów. Podał przykłady efektów takiego działania i stwierdził, że konstruktywna współpraca powinna zastąpić krytykanctwo i narzekanie.

Następnie zabrał głos prezes T. Kądziołka, wyraził uznanie i zadowolenie z faktu zaistnienia i aktywności naszej organizacji. Pojawienie się takiego podmiotu było z dawna oczekiwane przez Urząd, bo nie może być pozytywnych skutków współpracy, jeżeli nie ma reprezentatywnego partnera. Potwierdził wszystkie dotychczasowe uzgodnienia, w wyniku których powstanie klasa samolotów amatorskich do 600 kg, wymagania medyczne do świadectwa kwalifikacji będą odpowiadać wymogom do prawa jazdy. Powstanie też postulowana przez nas klasa lotnictwa super lekkiego- statków powietrznych jednoosobowych do 120 kg, użytkowanych bez wymogów uzyskania uprawnień i rejestracji, o wyższych ograniczeniach eksploatacyjnych. Prezes ULC zapewnił też o dobrej woli Urzędu do dalszej współpracy na poziomie ogólnym, jak również na poziomie roboczym w trakcie współtworzenia projektów rozporządzeń.

Następnym punktem Zebrania była profesjonalna prezentacja naszego delegata D. Cymerysa, zawierająca wszystkie ważne informacje na temat funkcjonowania LAACR, jej struktur, schematów organizacyjnych, zawierała takie dane jak ilość zarejestrowanych statków nazwanych w Czechach SLZ (Sportowe Urządzenie Latające , jest ich ok. 2000) i liczbę wydanych świadectw kwalifikacji (ok.8000). Lekką konsternację wzbudziła informacja o ilości etatów w LAACR ( 3) i liczebności zespołu zarządzającego LAACR ( 5 osób). Całą resztę stanowią inspektorzy terenowi. To jest przykład sprawnie działającej organizacji, w której maksymalnie ogranicza się koszty i mimo to uzyskuje się wysoką efektywność. Wszystkich tych, którzy nawołują do tworzenia rozbudowanego „aparatu” w ramach naszej Federacji odsyłamy do czeskiego przykładu.

Przewodniczący Rady Programowej Marek Sudomirski, podsumował dotychczasową współpracę z Urzędem, wspomniał o ustaleniach na przyszłość, zrelacjonował przebieg spotkań z premierem Waldemarem Pawlakiem i wiceministrem Mariuszem Haładyjem.

Następnie wystąpił Zenon Łupina, członek belgijskiej i francuskiej organizacji lotnictwa amatorskiego, który w swoim bardzo ciekawym wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że nie wszystko w Unii jest takie różowe, że EASA paraliżuje lotnictwo w Europie i żeby nie „pchać się zbyt gorliwie w rozwiązania, z których Unia się wycofuje”. Dodał, że formuły lotnictwa amatorskiego, jako lotnictwa niecertyfikowanego, opartego na przepisach krajowych, trzeba bronić jak wolności.
Głos zabrał również głos przedstawiciel niemieckiej DULV Aleksander Mathia, który w kilku słowach przedstawił sytuację lotnictwa amatorskiego w Niemczech.
Znaczącą propozycję zawierało wystąpienie naszego brokera ubezpieczeniowego, jednocześnie przedstawiciela środowiska „baloniarskiego” Janusza Zdulskiego. Zaproponował on stworzenie w ramach Federacji Komisji Balonowej, która reprezentowałaby to środowisko. Ta propozycja spotkała się z ogólną przychylnością. Będzie to tematem najbliższego spotkania Zarządu.

Zebranie było pełne pozytywnych emocji. Wszystkie wystąpienia prezesa ULC, a było ich wiele, jak również wypowiedzi innych gości, były kwitowane oklaskami, a konkluzja zawarta w słowach dyr. Z. Mazana: „lotnictwo amatorskie ma obecnie drugą szansę” będąca posumowaniem tego znaczącego spotkania, wywołała radość delegatów i była bardzo optymistycznym akcentem.

Po przerwie nastąpiła formalna część Zebrania. Zgodnie ze statutem i przyjętymi procedurami, poprzez jawne głosowanie, została powołana Komisja Skrutacyjna, przyjęty został protokół z poprzedniego Walnego Zebrania i sprawozdanie finansowe za 2011, a na wniosek Adama Nowaka przewodniczącego Komisji Rewizyjnej zostało udzielone Zarządowi absolutorium.

Ostatni punkt Zebrania to wolne wnioski i dyskusja.

W ramach dyskusji głos zabrali: Andrzej Kostkiewicz, Krzysztof Krasiński, Zbigniew Kędziora, Arkadiusz Gustak, Andrzej Barczak.

Tematy dyskusji omówione będą w oddzielnych publikacjach.

Prezes LAF RP podsumował i o godz. 20 zakończył Walne Zebranie. Podziękował gościom i przybyłym delegatom.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony