Takie konstrukcje tylko w „Szkole Orląt”

Prototyp modelu skonstruowanego przez studentów z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów (fot. law.mil.pl)

Studenci z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów (NKMK) pod opieką Prorektora ds. kształcenia i studenckich, płk. dr inż. Adama Wetoszki zbudowali i dokonali oblotu prototypu modelu stworzonego z myślą o zawodach Society of Automotive Engineers (SAE) Aero Design w Meksyku.

Samolot ma za zadanie udźwignąć jak największy ciężar. Jednakże w tym roku organizatorzy zawodów postanowili utrudnić zadanie konstruktorom i określili, że część ciężaru musi znajdować się pod skrzydłami, a nie, jak dotychczas na tego typu zawodach, całość w kadłubie.

Sami twórcy modelu twierdzą, że wymóg organizatorów spowodował wiele dodatkowych problemów konstrukcyjnych, których rozwiązanie wymagało zastosowania innowacyjnych metod. Oblot modelu potwierdził ich obliczenia konstrukcyjne i aerodynamiczne, samolot zachowuje się w powietrzu poprawnie i stabilnie, nawet z ciężarami umieszczonymi poza kadłubem.

Więcej szczegółów studenci aktualnie nie zdradzają, lecz w niedługim czasie zapraszają na oficjalną prezentację modelu, o której poinformują za pośrednictwem rozwieszonych plakatów oraz swojej strony na Facebooku. Zachęcamy do śledzenia ich postępów i polubień w mediach społecznościowych: Naukowe Koło Młodych Konstruktorów oraz Instagram.

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmu z oblotu prototypu modelu skonstruowanego przez studentów z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów:

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus