Przygotowania w LAW do defilady „Wierni Polsce”

Samoloty DA42 i DA40 Lotniczej Akademii Wojskowej (fot. law.mil.pl)

Trwają ostatnie przygotowania do defilady z okazji Święta Wojska Polskiego „Wierni Polsce” w Katowicach. Uroczystość odbędzie się 15 sierpnia, dzień przed setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego w celu uczczenia starań Ślązaków o przyłączenie do odradzającej się Polski.

W wydarzeniu w Katowicach wezmą udział podchorążowie "Szkoły Orląt", a jednym z najbardziej widowiskowych elementów uroczystości będzie przemarsz pododdziałów formacji wojskowych oraz przelot floty powietrznej Sił Zbrojnych RP. Polecą między innymi najnowsze samoloty LAW, za których sterami zasiądą piloci wojskowi i instruktorzy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego!

Wielka Defilada nie może odbyć się bez naszej Akademii! To właśnie tu rozpoczynają karierę lotniczą wszyscy piloci wojskowi, których kształcimy w naszej Uczelni od prawie stu lat. I to właśnie absolwentów „Szkoły Orląt” będziemy oglądać w przestworzach nad Katowicami – podkreśla Prorektor ds. wojskowych, płk pil. dr inż. Krzysztof Cur.

Defilada „Wierni Polsce” jest doskonałą okazją do zaprezentowania floty powietrznej Lotniczej Akademii Wojskowej, która jest w fazie intensywnego rozwoju. Uczelnia posiada aż 29 statków powietrznych, w tym 9 śmigłowców.

Nowe statki powietrzne stanowią istotną inwestycję zwiększającą możliwości kształcenia przez Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego. Naszą nowoczesną flotą powietrzną chcemy pochwalić się w ramach parady w przestworzach. Będzie ona również doskonałą okazją do zaprezentowania kunsztu pilotażu naszych instruktorów, a także sprawdzenia funkcjonowania systemu zabezpieczenia szkolenia – mówi dowódca komponentu lotniczego LAW na defiladzie, ppłk pil. Tomasz Słomczyński.

W dniu defilady za sterami DA42 zasiądą piloci Stanisław Lizak oraz Przemysław Górecki, a za sterami DA40: Marek Gąsik i płk Artur Kałko, Andrzej Jurny i Tomasz Stefaniak oraz Marek Bylinka i Marta Kuzyka.


(fot. law.mil.pl)

Treningi do defilady odbywają się w Nowym Mieście nad Pilicą gdzie równocześnie prowadzone jest intensywne szkolenie lotnicze podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej. Jest to dla nich doskonała okazja do obserwacji lotów treningowych w formacji diament oraz bliższego przyjrzenia się procesowi przygotowań do wydarzeń tak wysokiej rangi – podkreśla płk pil. Grzegorz Weltrowski, z-ca Dowódcy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.

Materiał filmowy i zdjęcia realizowane były z pokładu śmigłowca Robinson R44,  za sterami którego siedział pilot instruktor Roman Mendrek.

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy również z wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujących w Polsce, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Wydarzeniu będzie także towarzyszył piknik wojskowy, gdzie na stoisku Lotniczej Akademii Wojskowej zostanie zaprezentowana oferta edukacyjna Uczelni.

W defiladzie lądowej będzie można zobaczyć m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji poza granicami państwa. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.


Przeczytaj również:
Defilada w powietrzu
Lotnicze akcenty na defiladzie „Wierni Polsce” w stolicy Górnego Śląska

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus