Legendarny „Antek” w powietrzu

An-2 należący do Lotniczej Akademii Wojskowej (fot. LAW)

Jak poinformowała Lotnicza Akademia Wojskowa, w poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot techniczny został wykonany przez bardzo doświadczoną załogę. Za sterami zasiadł Prorektor ds. wojskowych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur oraz Instruktor Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego Mirosław Buhaj.

Samolot został przebazowany do Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu w celu wykonania niezbędnych przeglądów i przywrócenia go do pełnej sprawności technicznej.

Samoloty wielozadaniowe An-2 służyły w polskim wojsku ponad pięćdziesiąt lat. Przewoziły ludzi i sprzęt, a za ich sterami szkoliło się wielu polskich pilotów. Z pokładu „Antków” desantowali się także skoczkowie spadochronowi. Ten kultowy statek powietrzny trafił do Lotniczej Akademii Wojskowej w 2013 r.

Od tego czasu wykonano szereg prac związanych z wymianą płótna na powierzchniach nośnych samolotu. Jednocześnie udało się zachować oryginalny kamuflaż, łącznie z szachownicami Sił Powietrznych. Płatowiec zostanie wykorzystany w przyszłym roku do szkolenia spadochronowego podchorążych LAW.

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus