Spadochrony nad Dzielcem – rekonstrukcja zrzutów alianckich w Słopnicach

Samolot CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego (fot. Jakub Toporkiewicz/limanowa.in)

Samolot i załoga samolotu CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego wzięli udział w corocznej rekonstrukcji zrzutów alianckich na Dzielcu w Słopnicach.

Tegoroczna impreza turystyczno-historyczna zgromadziła ponad pół tysiąca miłośników lotnictwa i historii z okresu II wojny światowej.

Celem imprezy było upamiętnienie zrzutu alianckiego, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. na polanach góry Dzielec, kryptonim zrzutowiska „Sójka 401” w Beskidzie Wyspowym w miejscowości Słopnice. Zrzut był dla żołnierzy Inspektoratu Armii Krajowej „Niwa” Nowy Sącz, żołnierzy Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego AK „Wilk” w  celu wsparcia walki z niemieckim okupantem. Wśród zrzuconych zasobników i paczek znajdowały się: broń, umundurowanie i niezbędne wyposażenie medyczne.

W tym roku organizatorzy przewidzieli moc atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Na początku, turyści pokonali trasę wraz z rekonstruktorami, zdobywając polany Dzielca. Następnie uczczono minutą ciszy pamięć poległych lotników oraz kolegów zaangażowanych w działalność rekonstrukcyjną.

Sygnałem do rozpoczęcia imprezy było pojawienie się na niebie wojskowego samolotu transportowego typu CASA C-295M, który nadleciał z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Imponujący czterokrotny nalot na zrzutowisko został nagrodzony gromkimi brawami przez turystów. W skład załogi samolotu C-295M wchodzili: kpt. pil. Tomasz Hachuła, por. pil. Renata Dąbrowska, mł. chor. Dariusz Piątek, sierż. Ewa Gutkowska oraz sierż. Krzysztof Kęska.

W tym samym czasie rekonstruktorzy odtwarzający żołnierzy Armii Krajowej uformowali symbol strzały, wskazujący kierunek wiatru dla nadlatujących samolotów.

Cały artykuł czytaj na stronie www.limanowa.in

Źródło: limanowa.in
comments powered by Disqus