Leonardo: pierwszy śmigłowiec AW169 do szkolenia w zakresie podstawowym dla armii włoskiej

Pierwszy śmigłowiec AW169 do szkolenia w zakresie podstawowym dla armii włoskiej (fot. leonardocompany.com)

Firma Leonardo ogłosiła dostawę dla armii włoskiej pierwszego z dwóch helikopterów dwusilnikowych AW169 do szkolenia w zakresie podstawowym podczas oficjalnej ceremonii mającej miejsce w bazie 2 pułku lotnictwa wojskowego AVES ‘Sirio’ w Lamezia Terme w obecności przedstawicieli operatora i przemysłu. Druga maszyna ma zostać przekazana w ciągu kolejnych kilku miesięcy.

Wprowadzenie śmigłowca szkoleniowego nowej generacji (o oznaczeniu UH-169B) pozwala armii włoskiej przygotować swoje załogi do przyszłego operacyjnego przejścia na całkowicie nowy program wielozadaniowego lekkiego śmigłowca użytkowego (LUH) rozwijanego na bazie platformy podwójnego zastosowania AW169 i mającego na celu realizację planu długofalowej modernizacji i racjonalizacji floty. Dwie szkoleniowe maszyny AW169, które umożliwią włoskiej armii zapoznanie się z podstawowymi charakterystykami platformy podczas rozwoju nowego LUH, są dostarczane z wszechstronnym pakietem „pod klucz” w zakresie wsparcia logistycznego oraz szkolenia pilotów/techników utrzymaniowych.

Program LUH ma na celu stopniową wymianę starzejących się modeli, w tym takich typów jak A109, AB206, AB205, AB212 oraz AB412, aby sprostać ewoluującym wymogom operacyjnym oraz wykorzystać wydajniejszy łańcuch dostaw oparty o podejście „jednej wspólnej platformy”. Wprowadzenie AW169 LUH, specjalnie opracowanego dla armii włoskiej przy wykorzystaniu jako bazy śmigłowca wojskowego AW169M, zapewnia ponadto zalety oparte o wyjątkowe logistyczne, operacyjne, techniczne, certyfikacyjne oraz szkoleniowe elementy wspólne i synergie we wszystkich rosnących flotach AW169 operatorów rządowych we Włoszech. To wzmacnia możliwość wykonywania skutecznych i bezpiecznych operacji wspólnie z innymi użytkownikami tego nowoczesnego typu śmigłowca i stanowi gigantyczny krok naprzód jeśli chodzi o zdolności w zakresie bezpieczeństwa narodowego i reagowania kryzysowego, a także ogólną efektywność kosztową w całym cyklu życiowym przez wiele dziesięcioleci. Cały program AW169 LUH jest oparty o zaawansowaną konfigurację wielozadaniową wyposażoną w dedykowany sprzęt do wykonywania lotu/misji, w tym m.in. podwozie płozowe oraz zaawansowany system C4 w zakresie dowodzenia, kontroli i komunikacji, zapewniając pełną współpracę z innymi zasobami w środowisku NATO.

Gian Piero Cutillo, dyrektor zarządzający w Leonardo Helicopters, powiedział: “Z ogromną przyjemnością świętujemy wraz z armią włoską dostawę pierwszego śmigłowca AW169 w podstawowej konfiguracji szkoleniowej, który w zasadniczy sposób umożliwi wdrożenie nowego, szerokiego programu lekkiego śmigłowca użytkowego (LUH). LUH z pewnością będzie stanowić początek nowej ery jeśli chodzi o zdolności, wsparcie techniczne, elastyczność w zakresie misji oraz interoperacyjność w segmencie lekkich maszyn. Ten nowy program czerpie korzyści z wielu dekad udanego partnerstwa oraz ciągłej wymiany informacji, mającej na celu pełne zrozumienie zmieniających się potrzeb operacyjnych oraz tego, jak można je zaspokoić dzięki możliwościom oferowanym przez nowe technologie. Jesteśmy w pełni zaangażowani we wspieranie armii włoskiej w celu maksymalizacji korzyści płynących z tych nowych śmigłowców.”

Źródło: leonardocompany.com
comments powered by Disqus