Policyjny dron w czasie działań niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Policyjny dron w czasie działań niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (fot. KWP w Gdańsku)

Działania pomorskich policjantów wspiera policyjny dron. Jego kamery pozwalają na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości i z bardzo dobrą jakością.

Podczas przeprowadzonych w dniu 26 lutego br. działań pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, pomorscy policjanci wykorzystali bezzałogowy statek powietrzny. Nadzorem zostało objęte skrzyżowanie ulic Armii Krajowej oraz Havla w Gdańsku.

92 minuty w powietrzu dały podstawę do nałożenia 17 mandatów karnych. Sporządzono 2 wnioski o ukaranie do sądu. Najczęstszym wykroczeniem było niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Podczas przeprowadzonych kontroli okazało się, że jeden z kierowców nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem osobowym. W dwóch przypadkach zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Wobec kierowców, którzy popełnili wykroczenia drogowe, zarejestrowane przez policyjnego drona, a niemożliwe było zatrzymanie przez patrol, zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu wraz z dowodem w postaci krótkiego filmu.

Wiosenna aura powoduje, że na drogach pojawia się coraz więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policja rzypomina, że pieszy lub rowerzysta, w konfrontacji z samochodem osobowym, ma nie wielkie szanse na przeżycie.

Źródło: KWP w Gdańsku
comments powered by Disqus