O modelarstwie lotniczym na Krośnieńskich Spotkaniach Młodych Konstruktorów
W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w niedzielę 9 listopada odbyły się Krośnieńskie Spotkania Młodych Konstruktorów zorganizowane przez Cybernetyczne Technologie w Edukacji "Cyber Tech" i RCKP.
Wspaniała impreza skierowana do dzieci i młodzieży, pasjonatów klocków lego, automatyki i robotyki. "Cyber Tech" prezentował swoją ofertę edukacyjną z rozmachem pokazując pełny zakres możliwości. Dla najmłodszych i zaawansowanych konstruktorów, przyszłych inżynierów.
W sali Biura Wystaw Artystycznych eksponowano rozmaite konstrukcje wykonane z klocków lego zgłoszone do konkursu. Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy i nagrody.
Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych skorzystało z zaproszenia na tę imprezę i zaprezentowało swoją ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży - modelarstwo. Modelarstwo o walorach edukacyjno-wychowawczych nie mających sobie równych w innych dyscyplinach.
Instruktorzy Stanisław Guzik i Czesław Trzemżalski pokazali niewielki fragment zbiorów prac swoich podopiecznych z modelarni Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 w Krośnie. Prezentowali w locie przy niskim pułapie holu RCKP wyczynowe modele halowe i różne latające zabawki.
Znany i utytułowany modelarz specjalizujący się w modelarstwie redukcyjnym Adam Dyląg prezentował swoje prace i warsztat modelarza redukcyjnego, narzędzia, oprzyrządowanie, farby, kalkomanie, kleje. Jego stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Adam Dyląg i jego warsztat modelarza redukcyjnego
Przemysław Gunia i Wojciech Irzyk pokazali modele sterowane radiem. Cierpliwie wyjaśniali rozliczne zagadnienia z zakresu aerodynamiki, konstrukcji i technologii stosowanej obecnie w modelarstwie.
Wojciech Irzyk przy latającej replice kultowego szybowca Mucha Standard z krośnieńskiego hangaru
A przed wejściem głównym do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zachęcali przechodniów do odwiedzenia imprezy wyczynowi modelarze lotniczy: Jakub Krukierek prezentując skomplikowaną akrobację modelem park fly Jak-55 i Przemysław Gunia śmigłowcem Blade 4. Pokaz modeli w locie w tym miejscu to najwyższy poziom pilotażu.
Jakub Krukierek kręci wiązanki akrobacji modelem Jak-55 park fly
Przemysław Gunia pokazał odważny lot śmigłowcem Blade 4 przed wejściem do RCKP
A wszystko to, by pokazać i zachęcić młodych ludzi do spojrzenia na technikę. Dyscyplinę ważną i niezbędną w życiu społeczeństw.
Wychowanie politechniczne dzieci i młodzieży nie zawsze znajduje należyte uznanie w opinii decydentów. W efekcie rośnie pokolenie młodych bez wiedzy i podstawowych umiejętności przydatnych w życiu każdego człowieka.
Zaprezentowane w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza propozycje oferują najbardziej skuteczną formę edukacji, edukację poprzez zabawę.
(ak)
Komentarze