Na zawodach szybowców halowych F1N od lewej: Łukasz Flisiuk z Hrubieszowa, Kamil Śnieżek z Krosna, Dawid Lipski z Gliwic

Halowe 2015 w Grodkowie

W niedzielę 8 lutego zawodami w Grodkowie rozpoczęto rywalizację Pucharu Polski w klasie modeli szybowców F1N edycji 2015.

Do nowej, czystej hali dopasowali się organizatorzy przeprowadzając zawody sprawnie i w przyjaznej atmosferze. Takie podejście sprzyja osiąganiu dobrych wyników sportowych.

Równoczesny start dwóch zawodników nie powodował kolizji, a w lotach decydujących zawodnicy rzucali naprzemiennie.

Bieżące wyniki wywieszano w chwilę po zakończeniu tury lotów.

W grupie młodzików sklasyfikowano 29 zawodników i zawodniczek. Zwyciężył zdecydowanie Łukasz Flisiuk przed Patrykiem Bajerem (obaj z Hrubieszowa). Trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Gajewska z Grodkowa.

Podium młodzików: Patryk Bajer - 2m; Łukasz Filisiuk - 1m; Aleksandra Gajewska - 3m

Można zauważyć dużą dysproporcję między wynikami osiąganymi przez młodzików. Nie tylko z powodu różnicy umiejętności, ale też, a może głównie, z powodu różnicy siły wyrzutu 10-latka względem np. 14-latka. Biorąc pod uwagę warunki fizyczne dzieci z zakresu tej grupy wiekowej, aż się prosi o wprowadzenie grupy wiekowej: "dzieci" np. od 9 do 13 roku życia.

Podobna dysproporcja występuje pomiędzy dziewczętami a chłopcami z przyczyn naturalnych.

W grupie juniorów młodszych zwyciężył Piotr Wielosz-Hałasa z Hrubieszowa przed Kamilem Śnieżkiem z Krosna i Michałem Ferlakiem z Chrzanowa. Sklasyfikowano 6 zawodników.

Podium juniorów młodszych: Kamil Śnieżek - 2m; Piotr Wielosz-Hałasa - 1m; Michał Ferlak - 3m

W grupie juniorów wygrał Dawid Lipski z Gliwic przed Aleksandrą Sawicką z Grodkowa i Bartłomiejem Bilewiczem z Suwałk. Zaskoczeniem jest słaba postawa Filipa Badylaka z Bochni, w ubiegłych latach dobrze zapowiadającego się zawodnika.

Podium juniorów: Aleksandra Sawicka - 2m; Dawid Lipski - 1m; Bartłomiej Bilewicz - 3m

Bardzo krótka lista w grupie juniorów młodszych i juniorów jest przyczyną wąskiego, 2-letniego przedziału wiekowego. Wskazuje to też na zmniejszające się z roku na rok zainteresowanie wśród młodzieży sportowym modelarstwem.

Jeżeli w Mistrzostwach Polski miałoby wystartować po 6 zawodników w tych grupach wiekowych, to walor sportowy tej imprezy można poddać w wątpliwość.

Podium seniorów: Jacek Żurowski - 2m; Robert Kopacz - 1m; Leszek Kryszczuk - 3m

Wśród seniorów pod nieobecność mistrza Jerzego Bodaszewskiego wygrał Robert Kopacz z Krosna z niewielką przewagą (3 s) nad Jackiem Żurowskim z Gliwic i Leszkiem Kryszczukiem z Hrubieszowa. Oprócz wymienionych jest jeszcze kilku dobrych zawodników, z których każdy może walczyć o zwycięstwo w Pucharze Polski. Zatem rywalizacja zapowiada się interesująco.

Niezwykle budująco wyglądał w Grodkowie start licznej grupy dzieci, w tym kilku dziewczynek, które po raz pierwszy stanęły do rzutu na parkiecie. To efekt konsekwentnej pracy u podstaw instruktorskiego małżeństwa Sylwii i Tadeusza Sawickich, którzy stosują subtelne, lecz skuteczne metody zachęcania dzieci do pracy w modelarni i do startu w zawodach.

Ekipa z Hrubieszowa

Nie po raz pierwszy najlepszą drużyną Zawodów, w mojej ocenie, jest ekipa z Hrubieszowa występująca w barwach Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Wszyscy zawodnicy lokują się w czołówce swoich kategorii wiekowych, wygrywają połowę pucharów, a opiekun grupy i instruktor Leszek Kryszczuk zajmuje 3 miejsce w kategorii seniorów. To lepiej niż w ubiegłym roku i znacznie lepiej niż w latach wcześniejszych. To stały i systematyczny postęp. Zapewne w wyniku skutecznych metod treningowych i atmosfery w zespole.

Nieliczna ekipa z Krosna pokazała się w Grodkowie z dobrej strony. Roksana Gądek zajęła ósme miejsce za przyczyną niedopracowanych modeli. Kamil Śnieżek stanął na drugim stopniu podium i jest to dla niego dobry wynik. Robert Kopacz wygrał z niewielką przewagą, czego można było oczekiwać nie bez obaw. Albowiem wszystkim krośnieńskim zawodnikom brakuje treningu i rzetelnej, spokojnej pracy nad modelem.