Przejdź do treści
Wizysta Słowackich seniorów w Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. Adam Sobieraj)

Słowaccy seniorzy lotnictwa z wizytą w Krakowie

Z dwudniową wizytą – w dniach 27-28 września – przybyła do Krakowa delegacja seniorów lotnictwa ze Słowacji, z Preszowa. Wizytę rozpoczęli w naszym lotniczym sanktuarium, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego. Delegację podejmowali z ramienia Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa koledzy: Leszek Mańkowski – prezes, i Marek Pietruszka oraz Adam Sobieraj – członkowie zarządu KKSL.

Zwiedzanie Muzeum nasi goście rozpoczęli od pokrzepiającej kawy i rogalika z makiem. Po wzmocnieniu sił, wraz z przewodnikiem Jarosławem Dobrzyńskim oraz Markiem i Adamem udali się na zwiedzanie. Musiało być intensywne, bo po trzech godzinach nasi goście poczuli się trochę zmęczeni. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę ich wiek, a także ilość kilometrów, które trzeba przejść by zwiedzić lotnicze muzeum. Tak więc pod opieką Adama seniorzy udali się do hotelu, by po małym odpoczynku zwiedzić również Kraków…

 
Chwila odpoczynku przy L-39 Delfin i przy Papieskim helikopterze (fot. Adam Sobieraj)

Nazajutrz rano, tuż po śniadaniu prezes Viliam Zbinowski zarządził zbiórkę i wyjazd na lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.


Ze Słowackimi przyjaciółmi na lotnisku w Pobiedniku Wielkim (fot. Adam Sobieraj)

Tam goście obejrzeli sprzęt używany do szkolenia i latania rekreacyjnego. Z 90-cio letnią historią AK zapoznał lotników Leszek Mańkowski. Goście z uznaniem oglądali nasze samoloty, z których część posiada blisko półwieczną historię. Panie interesowały szybowce, wśród których od lat królują drewniane, dwumiejscowe Bociany, treningowe Piraty i wyczynowe Foki oraz Cobry. Z wielkim zainteresowaniem oglądano Puchacza, Juniora i Jantara. Pokazaliśmy również motolotnie i paralotnie oraz paraplany. Wymieniliśmy się informacjami o naszych lotniskach.

 
(fot. Adam Sobieraj)

Na zakończenie wizyty wręczyliśmy naszym gościom album traktujący o zbiorach Muzeum Lotnictwa. Słowacy zrewanżowali się lotniczymi upominkami, a wśród nich piękną pracą zbiorową pod tytułem „Wspomnienia pilotów i spadochroniarzy Aeroklubu Preszow”.

 
Prezes Viliam Zbinowski wręcza Prezesowi Leszkowi Mańkowskiemu piękną wspominkową książkę.
Rewanż ze strony KKSL (fot. Adam Sobieraj)

Dziękujemy naszym nowym przyjaciołom za wizytę i czekamy na kolejne. Mamy nadzieję na owocną współpracę. Do zobaczenia wkrótce!

P.S. Dziękuję kolegom Markowi Pietruszce i Adamowi Sobierajowi za opiekę nad gośćmi. Adamowi dziękuję również za piękne fotki.

Leszek Mańkowski

Więcej zdjęć z wizyty w Krakowie seniorów lotnictwa ze Słowacji na stronie www.kksl.p40.pl

FacebookTwitterWykop

Nasze strony