Rzecz o Braciach Działowskich

DKD-IV budowany dla Aeroklubu Akademickiego w Krakowie (fot. cowiemechanikolotnictwie.blogspot.com)

Ogólnie znanym jest, że bracia Stanisław i Mieczysław Działowscy są patronami Aeroklubu Mieleckiego. Wszak całe swoje życie związani byli z kolebką polskiego przemysłu lotniczego.

Niewielu jednak wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym ci zacni ludzie mieszkali, pracowali i służyli w Krakowie, w 2 Pułku Lotniczym na Rakowicach. Tam również powstawały ich słynne samoloty sygnowane inicjałami DKD.

Nasz klubowy, „loteczkowy” kolega – Teofil Lenartowicz – przez całe życie związany z lotnictwem i znakomity mechanik, po przejściu na emeryturę zajął się historią. A że pióro ma świetne, odkrywa dla nas coraz nowe pokłady wiedzy historycznej o lotnictwie. Niedawnym plonem jego poszukiwań jest reportaż z Mieczysławem Działowskim – seniorem – w roli głównej.


Mieczysław Działowski

Reportaż ukazał się w gazecie zakładowej WSK Mielec „Głos Załogi” 36 lat temu. Teraz został uzupełniony wypowiedziami Mieczysława Działowskiego – juniora.

Zapraszam do lektury, która przybliży nam losy tych znakomitych a zupełnie niedocenionych konstruktorów na stronie www.cowiemechanikolotnictwie.blogspot.com/2017/12/reportaz-mieczysawa-dziaowskiego-sprzed.html

Źródło: kksl.p40.pl
comments powered by Disqus