Kolejne samoloty za sprzętem medycznym zakupionym przez KGHM wylądowały w Warszawie
Trzeci samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie spółki KGHM Polska Miedź S.A. wylądował w środę na warszawskim Okęciu. Transport z pomocą dla placówek służby zdrowia w Polsce finansowany jest przez lubińską spółkę. KGHM dokonało łącznie zakupu sprzętu medycznego o wartości przekraczającej 15 mln usd. Służyć ma on walce ze zwalczaniem skutków epidemii wywołanej przez wirusa SARS CoV-2.
Kolejny samolot wynajęty przez KGHM wylądował w Warszawie jeszcze tego samego dnia wieczorem. Tak sprawne i szybkie zorganizowanie tej gigantycznej operacji logistycznej możliwe było dzięki osobistemu zaangażowaniu się w akcję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który rozmawiał na ten temat z prezydentem ChRL.
W samolotach znajdował się sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Na pokładzie samolotów znalazło się m.in. blisko 50 respiratorów medycznych, około 130 tysięcy kombinezonów medycznych, 500 tysięcy maseczek ochronnych, około 160 tysięcy gogli medycznych.
– Transporty organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel Pana Prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. Pierwszy samolot z pomocą zorganizowaną przez KGHM wylądował w ubiegłym tygodniu. Łączna wartość materiałów medycznych, które przewiozą podniebne transporty to około 15 mln usd.
Jak powiedział szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michal Dworczyk, sprzęt zostanie przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Resort zdrowia będzie decydować o dalszej dystrybucji tych dóbr do najbardziej potrzebujących jednostek.
Grupa Kapitałowa KGHM podjęła w ostatnim czasie wiele działań w związku z ogłoszonym w kraju stanem epidemii. Do tej pory KGHM Polska Miedź wraz ze spółkami włączył się m.in. w produkcję środków do dezynfekcji (specjalną linię technologiczną uruchomiła spółka NITROERG produkując płyn Nitrosept) czy produkcję maseczek i fartuchów i ochronnych (KGHM ZANAM).
Fundacja KGHM Polska Miedź w ramach darowizny przekazała już 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji Nitrosept szpitalom, hospicjom i innym placówkom medycznym na terenie całej Polski. Pierwsze darowizny wyprodukowanego przez spółkę z Grupy Kapitałowej KGHM płynu już trafiły do personelu instytucji medycznych.
Fundacja KGHM przekazała też ponad 1,2 mln zł na zakup sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia w związku z nagłym wzrostem zakażonych, w tym respiratory, testy, dozowniki tlenowe. Pomoc trafiła do Szpitala MCZ w Lubinie i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Partia wysterylizowanych masek ochronnych szytych przez KGHM ZANAM i MERCUS Logistyka trafiła już do najbardziej potrzebujących. Szpital RCZ w Lubinie otrzymał maseczki oraz próbną partię fartuchów chirurgicznych. Do tego Lubinpex, spółka z Grupy Kapitałowej KGHM, dostarcza obiady personelowi szpitala w Legnicy. Codziennie dla medyków dowożonych jest 200 obiadów.
Grupa kapitałowa KGHM przekazała 5 tys. maseczek p2 Wojewodzie Dolnośląskiemu, który koordynuje w regionie działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Firma oddała też do dyspozycji Starostwa Powiatowego w Głogowie budynek, który może być wykorzystany dla celów kwarantanny. Spółka jest gotowa także do przekazania niektórych budynków uzdrowiskowych do podobnych celów.
Komentarze