Początek roku w Katowice Airport

Katowice Airport

W pierwszym miesiącu 2013 roku w Katowice Airport w ruchu całkowitym odprawiono 139 490 pasażerów to o 1,7% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
 
Wzrostu ruchu pasażerskiego spodziewamy się w od kwietnia br., kiedy to z naszego lotniska zostanie otwartych pięć nowych kierunków regularnych. Linia lotnicza Ryanair uruchomi trasy do Edynburga, Barcelony, Alicante i na Kretę, a Wizz Air do norweskiego Bergen - wyjaśnia Cezary Orzech rzecznik prasowy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego pyrzowickim lotniskiem. Dodaje, że: Do wzrostu całkowitego ruchu pasażerskiego od drugiego kwartału br. przyczyni się także segment przewozów czarterowych. W tym roku pyrzowickie lotnisko będzie oferowało najbogatszą spośród wszystkich polskich portów regionalnych siatkę połączeń czarterowych. Wśród trzydziestu dziewięciu tras wakacyjnych znajdzie się kilka nowości: Sardynia, Lamezia Terme, Batumi i greckie wyspy Lefkada i Kefalonia.
 
W 2013 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, prognozuje ok. 5% wzrost ruchu całkowitego i ok. 10% wzrost przewozów w segmencie czarterów w porównaniu z rokiem ubiegłym, co pozwoli odprawić ok. 2,7 mln podróżnych. W sprzedaży z wylotem z Katowice Airport znajdują się aktualnie 72 trasy w tym 33 kierunki regularne i 39 połączeń czarterowych.

Za około pół roku zakończą się prace przy rozbudowie płaszczyzny postoju samolotów i modernizacji dróg kołowania na lotnisku w Pyrzowicach. Zostanie wówczas oddanych do użytku 15 nowych stanowisk dla samolotów oraz prawie 40 tys. m kw. zmodernizowanych dróg kołowania. Dotychczas wykonano ponad 85 procent wszystkich prac. Ich zakończenie zaplanowano na koniec czerwca br. Budowa płaszczyzny postoju samolotów i dróg kołowania trwa nieprzerwanie od prawie 21 miesięcy. W tym czasie wykonano ponad 100 tys. m kw. nawierzchni lotniskowych. Obecnie realizowane są ostatnie prace związane z budową systemu odwodnienia nowych płaszczyzn. Do zakończenia realizacji kontraktu pozostało wykonanie części nawierzchni dróg kołowania (wraz z poboczami) i zainstalowanie przy nich oświetlenia nawigacyjnego. W ostatnim etapie zostanie wykonane oznakowania poziome rozbudowanej części pola naziemnego ruchu lotniczego.

Budowa płyty postojowej oraz modernizacja dróg kołowania to jedno z trzech zadań realizowanych w ramach największej z dotychczasowych inwestycji w Katowice Airport pn. „Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej”. Przedsięwzięcie obejmuje również budowę nowej drogi startowej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz przekształcenie obecnego pasa startowego w drogę kołowania. Wartość przedsięwzięcia to ponad 405 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2016 roku.

Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach (za wyjątkiem zadania dotyczącego przekształcenia istniejącej drogi startowej w drogę kołowania) realizowany jest przy wsparciu środków unijnych z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania to 157 mln zł.

Źródło: Katowice Airport
comments powered by Disqus