Przejdź do treści

Straż Graniczna na lotnisku w krakowie otrzymała nowy specjalistyczny sprzęt

Pasażerowie lotniska w Krakowie-Balicach od 22 stycznia 2019 r. mogą czuć się jeszcze bezpieczniej. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, przekazał w użytkowanie Placówce Straży Granicznej w Krakowie – Balicach nowoczesny sprzęt, wart prawie 3 miliony złotych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z krakowskiego lotniska otrzymali od Wojewody między innymi: prześwietlarkę o wartości niemal 540 tysięcy złotych (3–częściowe urządzenie umożliwiające bezdotykowe sprawdzenie zawartości bagażu przy użyciu promieni RTG), kombinezon przeciwwybuchowy, trenażer strzelecki, szkoleniowy zestaw do resuscytacji,  urządzenia wspomagające kontrolę graniczną, w tym służące do weryfikacji autentyczności dokumentów oraz  zestaw celowników holograficznych (o wartości 60 tysięcy złotych), gogle balistyczne, ochronniki słuchu, nowoczesne latarki.

Używany w codziennej służbie kombinezon przeciwwybuchowy, o wartości ponad 270 tysięcy złotych, to kolejny kosztowny zakup przekazany przez Wojewodę Małopolskiego. Komplet składa się z hełmu, kurtki z kołnierzem ochronnym, spodni z nakładkami antywybuchowymi na buty oraz płyt ochronnych zapewniających bezpieczeństwo przed czynnikami działającymi podczas wybuchu (odłamki, ciśnienie, fala cieplna, fala uderzeniowa), jak również podczas upadku. Jedną z wielu zalet kombinezonu jest to, że waży „tylko” 22 kilogramy, podczas gdy dotychczas użytkowany ponad 45 kilogramów.

Przekazany sprzęt jest dla nas olbrzymim wsparciem. Jego wdrożenie do codziennej służby przyczyni się w znacznym stopniu do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, nie tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej prowadzących na lotnisku działania minersko – pirotechniczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z krakowskiego lotniska – podkreślił płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w którego strukturach znajduje się Placówka SG w Krakowie-Balicach.

Podczas pokazu z wykorzystaniem przekazanego sprzętu, funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki w Krakowie-Balicach przekonali widzów o jego olbrzymich możliwościach. Potwierdzili tym samym, że są doskonale wyszkoleni i przygotowani do korzystania z nowoczesnych i wysoce specjalistycznych urządzeń.

Jestem pod wrażeniem poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, a przecież przygotowany pokaz był tylko próbką ich umiejętności. Sprzęt, który mam przyjemność przekazać, jest niezbędnym wsparciem technicznym i uzupełnieniem tych umiejętności. Pamiętajmy, że praca Straży Granicznej w porcie lotniczym ma nieocenione znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących, a także pracowników lotniska oraz samych funkcjonariuszy – mówił Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach dzięki wsparciu Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika pozyskała także w użytkowanie zaawansowany technologicznie system kontroli radiometrycznej. Zainstalowany na lotnisku w Balicach sprzęt, umożliwia wykrywanie wszelkich źródeł promieniotwórczych oraz przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi materiałami jądrowymi i radioaktywnymi. System kontroli radiometrycznej wyposażony jest w pięć zestawów stacjonarnych monitorów promieniowania gamma i neutronowego, co pozwala na sprawniejsze dokonywanie kontroli. Działanie systemu wsparte jest kamerami, w które wyposażono zestawy bramek. Zainstalowanie tego wartościowego sprzętu w porcie lotniczym wynika z „Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi”. Przekazanie systemu kontroli radiometrycznej  Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach było możliwe dzięki uczestnictwu Polski w programie Second Line Defense (Druga Linia Obrony) realizowanym ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Globalnej Inicjatywy Zwalczania Terroryzmu Jądrowego, którego Polska jest uczestnikiem. Amerykanie bezpłatnie dostarczają i instalują sprzęt,a strona polska ponosi jedynie koszty VAT, które opłacił Wojewoda Małopolski.

Po oficjalnej części wydarzenia dla gości uczestniczących w spotkaniu, w pomieszczeniach Placówki SG w Krakowie – Balicach odbył się dodatkowy pokaz specjalistycznego sprzętu.

Więcej zdjęć na stronie www.karpacki.strazgraniczna.pl

FacebookTwitterWykop

Nasze strony