Piknik Lotniczy w Gryźlinach: Myśliwce Su-22, Artur Kielak i samoloty zabytkowe

Su-22, Foto: ZOOM – Z Obiektywem Obok Munduru (B.Bera/RBSphotos.com)

Przyprawiający o gęsią skórkę przelot pary samolotów szturmowo-bombowych Su-22, nieprawdopodobne akrobacje Artura Kielaka na XA-41 i latające zabytki, Taylorcraft Auster  z 1944 roku oraz DHC-1 Chipmunk – to kolejne atrakcje Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Impreza lotnicza odbędzie się już 23 czerwca!

Organizatorzy szóstej edycji Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, który odbędzie się już 23 czerwca na lądowisku powiatowym w Gryźlinach, robią wszystko, żeby program podniebnej imprezy był z roku na rok coraz ciekawszy.

- Po raz drugi udało nam się pozyskać do współpracy Siły Powietrzne RP, dzięki czemu nad Gryźlinami przeleci para najstarszych, ale chyba najgłośniejszych samolotów bojowych używanych przez Siły Powietrzne RP, czyli wyprodukowane jeszcze w ZSRR, Su-22 – informuje Mariusz Kwas, dyrektor promocji Starostwa Powiatowego w Olsztynie. – Tym samym, dzięki pieszczotliwie nazywanym przez pilotów „Suczkom”, efekty dźwiękowe i inne ekstremalne przeżycia mamy zagwarantowane.


Su-22, Foto: ZOOM – Z Obiektywem Obok Munduru (B.Bera/RBSphotos.com)


Ekscytujące „solówki”
Zabiegi o udział statków powietrznych Sił Powietrznych RP w Gryźlinach trwały kilka miesięcy. W tej sprawie z generałem broni pilotem Lechem Majewskim, Dowódcą Sił Powietrznych spotkał się w Warszawie starosta Mirosław Pampuch. Jak widać zabiegi okazały się skuteczne.
 
- Jestem przekonany, że udział statków powietrznych z biało-czerwoną szachownicą w znacznym stopniu uatrakcyjni imprezę w Gryźlinach oraz przyczyni się do umocnienia pozytywnego wizerunku Sił Powietrznych RP wśród zebranej publiczności – stwierdził generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński, zastępca Dowódcy SP RP.

Kolejną atrakcją będą z pewnością niesamowite pokazy i ewolucje wykonywane przez Artura Kielaka, jednego z najlepszych polskich akrobatów. Mistrz Polski w akrobacji samolotowej pokaże się na gryźlińskim niebie dwa razy na znakomitym samolocie XA-41.


Film z pokazem Artura Kielaka:


- W tym roku zapowiadają się ekscytujące pokazy solowe, bo oprócz Artura Kielaka po raz pierwszy w Polsce właśnie w Gryźlinach wystąpi rosyjska mistrzyni świata Swietłana Kapanina – mówi Jakub Woźniak, zarządzający lądowiskiem w Gryźlinach.
 


Artur Kielak


Samoloty z duszą
Organizatorzy przygotowali także coś dla miłośników samolotów z duszą. Swoje dwa latające zabytki zaprezentuje Jacek Mainka, znany miłośnik i pasjonat lotnictwa. W Gryźlinach można się spodziewać samolotu obserwacyjnego Taylorcraft Auster Mk IV z 1944 roku. Auster to wspaniałe cacko i kawałek historii awiacji wojskowej, na którym latali polscy lotnicy w czasie wojny. Zadaniem tych nieuzbrojonych samolotów było wyszukiwanie celów dla artylerii, korygowanie ognia, rozpoznanie, loty dyspozycyjne czy zapoznawanie oficerów armii z polem walki. Drugim ze statków powietrznych będzie de Havilland Canada DHC-1 Chipmunk. Samolot do swojego pierwszego lotu wzbił się w 1946 roku. Jego głównym konstruktorem był Polak, Wsiewołod Jakimiuk. Był to pierwszy całkowicie metalowy samolot wytwórni. Maszyna zyskała sobie dużą popularność zapewniając firmie sukces komercyjny. Łącznie w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Portugalii wyprodukowano 1283 maszyny.


Film z Su-22: 

 

Przypomnijmy że swój udział w Pikniku Lotniczym w Gryźlinach potwierdzili już wcześniej m.in. siedmiokrotna mistrzyni świata Swietłana Kapanina, Marynarka Wojenna RP z dwoma śmigłowcami (popularna Anakonda i amerykański Kaman SH-2G), śmigłowcowa kadra Polski na dwóch Robinsonach 44, Jak-12, replika historycznego RWD-5, wiatrakowce, czy ultralekkie: Virus SW, Carbon Cub SS, Tulak.

 

Wszystkie osoby zainteresowane stoiskami, promocją, sponsoringiem i komercją na Pikniku Lotniczym w Gryźlinach proszone są o kontakt telefoniczny pod numerami: 89 521 05-42 i 43 od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 lub pod tel. kom. 723 666 691 (e-mail: administrator@powiat-olsztynski.pl) Szczegóły i nowości piknikowe dostępne są na: https://www.facebook.com/PiknikLotniczyGryzliny


Foto: www.tigermoth.pl


Nowa organizacja ruchu
Organizatorzy pracują nad nową organizacją ruchu na Piknik (dojazdy i wyjazdy).
- Zdajemy sobie sprawę, że długie kolejki i korki były denerwujące, dlatego w tym roku chcemy uruchomić dodatkowy przejazd kolejowy (tylko do wjazdu na imprezę), a dotychczasowym miałby przebiegać wyjazd z Pikniku – mówi Mariusz Kwas. - Chcemy przez Gryźliny puścić ruch jednokierunkowy. Dodatkowo chcemy zmienić wjazd do samych Gryźlin z drogi krajowej nr 51. Szczegółowe mapki z nową organizacją ruchu zostaną opublikowane przed imprezą.


Film z zabytkowym Austerem:

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Olsztyn
Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

Mnie zastanawia sprawa udziału w piknikach lotniczych wojska .A niby dlaczego wojsko nie chce przelecieć dwoma samolotami nad miejscem pikniku i wykonanie paru figór Można to podciągnąć pod trening.Przecież wojsko lata za pieniądze ludzi którzy chcą ich zobaczyć.To proste jak budowa cepa.A tu starosta i rozmowy w ministerstwie Przecież to wojsko jest służebne w stosunku do nas społeczeństwa.