Pierwszy lot ultralighta Belite

Belite / fot. www.beliteaircraft.com

Jednomiejscowy ultra lekki Belite, który ewaluował z wcześniejszego projektu Kitfox, wykonał swój pierwszy lot 4 lipca. Choć producent "pierwszy lot" potwierdził kilka tygodni wcześniej, to była to tylko wstępna próba wzdłuż drogi startowej, przy czym dogłębne testy miały odbyć się niebawem. Obecnie samolot jest już po prawdziwym 90-minutowym teście lotu z wypróbowaniem właściwości operacyjnych samolotu oraz kilkoma ryzykownymi manewrami.

Pilotem testowym był James Wiebe, projektant samolotu. Pod kątem jego budowy została założona firma Belite Aircraft Co., z siedzibą w Wichita.

„Pierwszy lot samolotem Belite był dla mnie niezwykle pamiętnym wydarzeniem,” powiedział. „Nigdy wcześniej nie leciałem samolotem, który sam zbudowałem lub do którego zaprojektowałem kluczowe elementy, więc z pewnością to wydarzenie należy do moich najbardziej ekscytujących doświadczeń w karierze lotniczej.”

Powiedział, że samolot osiąga prędkość przelotową 54m/h. „Gdy znalazł się w powietrzu, bardzo dobrze się nim operowało. ... Praktycznie wciąga powietrze tuż przed przyziemieniem a droga hamowania jest wyjątkowo krótka,” powiedział.

Samolot waży nieco ponad 111kg łącznie z opcjonalnym tylnym oknem i pełnym panelem VFR. Samolot zostanie wystawiony na EAA AirVenture w Oshkosh pod koniec miesiąca, wtedy poznamy też jego cenę.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AvWeb.
 

Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

Dziękujemy za baczne czytanie! Oczywiście wprowadziliśmy poprawki. - Redakcja dlapilota.pl

Panowie i panie jak już zabieracie się za tłumaczenie tekstów to postarajcie się to robić dobrze.